more_horiz

Prof. Zajączkowski: odbudowę Ukrainy musi sfinansować Rosja

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 16:49
Prezydent Andrzej Duda mówił w Kijowie o konieczności odbudowy Ukrainy na koszt Rosji. W Polskim Radiu 24 prof. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego UW, podkreślił słuszność tych słów. - Nie może tak być, że ci, którzy popełniają zbrodnie wojenne, nie ponoszą odpowiedzialności, także odpowiedzialności finansowej - mówił.
Prof. Kamil Zajączkowski podkreślił, że - tak jak mówi prezydent Andrzej Duda - Ukraina powinna zostać odbudowana na koszt Rosji
Prof. Kamil Zajączkowski podkreślił, że - tak jak mówi prezydent Andrzej Duda - Ukraina powinna zostać odbudowana na koszt RosjiFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Kijowie. Polski przywódca przemawiał przed ukraińskim parlamentem - Werchowną Radą (Radą Najwyższą) - jako pierwszy zagraniczny przywódca od początku wojny. Spotkał się także osobiście z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także - wspólnie z ukraińskim przywódcą - obejrzał wciąż nastawiony na obronę Kijów. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Kamil Zajączkowski.

"Rosja powinna w pełni odpowiadać"

Gość PR24 zauważył, że przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy przed Radą Najwyższą było bardzo dobre. Zwrócił uwagę na to, że w przemówieniu poruszono kilka elementów - m.in. dalsze pogłębianie relacji Polsko-Ukraińskich, w tym także w kontekście sporów historycznych między naszymi krajami. Prof. Kamil Zajączkowski odniósł się także do wypowiedzi prezydenta RP, który mówił o konieczności odbudowy Ukrainy przez Rosję.

- Oczywistym jest, że zgodnie z prawem międzynarodowym to Rosja dziś jest agresorem, to Rosja powinna w pełni odpowiadać - zgodnie z prawem międzynarodowym - za to, co się stało i dzieje na Ukrainie i także za to, co będzie się działo po zakończeniu tej wojny. Tu jest kwestia dotycząca odbudowy państwa ukraińskiego. Już mamy dane czy Komisji Europejskiej, czy innych organizacji międzynarodowych, czy chociażby polityków, którzy mówią, że odbudowa Ukrainy zajmie co najmniej dekadę. Ja sądzę, że może to jednak nastąpić szybciej - podkreślał prof. Kamil Zajączkowski.

Państwa Europy Zachodniej niechętne funduszowi odbudowy Ukrainy?

Gość audycji zwrócił uwagę, że z KE "wyciekły" informacje, jakoby przygotowywano projekt funduszu na wzór Funduszu Odbudowy po pandemii, który miałby służyć odbudowie Ukrainy po wojnie. I - mówił - już Niemcy i tzw. państwa oszczędne, czyli przede wszystkim kraje Beneluksu już wyraziły sprzeciw wobec tych pomysłów.

- Bardzo ważne jest, żeby nie pominąć jednego aspektu. W tych wszystkich dyskusjach dotyczących odbudowy i tego, kto ma ją sfinansować, od samego początku - i dobrze, że prezydent Polski o tym mówi i prezydent Ukrainy także, ale także i prezydent Stanów Zjednoczonych o tym wspominał - powinna być brana pod uwagę odpowiedzialność finansowa Federacji Rosyjskiej - mówił prof. Zajączkowski.

- Nie może tak być, że ci, którzy popełniają zbrodnie wojenne - i to już jest udowodnione - nie ponoszą odpowiedzialności, także odpowiedzialności finansowej - mocno podkreślił gość audycji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:00 PR24_mp3 2022_05_22-14-33-57_Zajączkowski.mp3 Prof. Kamil Zajączkowski o odbudowie Ukrainy na koszt Rosji ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Kamil Zajączkowski (dyrektor Centrum Europejskiego UW)
Data emisji: 22.05.2022
Godzina emisji: 14.34

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem