more_horiz

Fuzja Orlenu i Lotosu. Wiceszef MAP: jesteśmy ostatnim krajem w UE, gdzie rywalizują dwie firmy jednego właściciela

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 12:39
- Do sprzedawcy ropy siadają dwie mniejsze firmy i sprzedawca może decydować komu da upust, a komu nie. Zamiast tego, po konsolidacji będzie siadał jeden większy koncern - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki, wiceminister Aktywów Państwowych.
Maciej Małecki
Maciej MałeckiFoto: PR24

Spółka PKN Orlen poinformowała w komunikacie, że Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji środków zaradczych. Tym samym zgodziła się na jej połączenie z Grupą Lotos.

Ewenement na rynku paliw w UE

Maciej Małecki podkreślił, że decyzja Komisji Europejskiej dotyczy tylko połączenia Lotosu z Orlenem. - Robimy konsolidację naszych firm paliwowo-gazowych czyli Orlenu, Lotosu i PGNiG. Na odcinku Orlen-Lotos decyduje KE, na odcinku dotyczącym PGNiG decyduje UOKiK. Mamy zgodę KE na fuzję Orlenu i Lotosu, która zdarzy się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że sytuacja na naszym rynku paliw jest ewenementem w Unii Europejskiej. - Polska jest ostatnim krajem w UE, gdzie na tym samym rynku paliwowym rywalizują dwie firmy należące do tego samego właściciela. To jest złe dla Polski, ale bardzo wygodne dla tych, którzy sprzedają nam ropę - powiedział.

- Do sprzedawcy ropy siadają dwie mniejsze firmy i sprzedawca może decydować komu da upust, a komu nie. Zamiast tego, po konsolidacji będzie siadał jeden większy koncern, który będzie mógł kupić więcej, ale i postawić twardsze warunki - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
11:00 PR24_mp3 2022_06_22-23-18-58.mp3 Maciej Małecki o fuzji Orlenu z Lotosem (Gość PR24/Kongres 590)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Maciej Małecki (wiceminister aktywów państwowych)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 23.18

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem