more_horiz

Kongres 590. Anna Moskwa: jesteśmy sercem energetycznym Trójmorza

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 14:23
- Jesteśmy w dobrej sytuacji, jeśli chodzi o energetykę, bo jesteśmy połączeni de facto z całym światem energetycznym - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Podczas Kongresu 590 toczy się wiele rozmów na tematy polityczne, społeczne i gospodarcze, w tym między innymi, a może przede wszystkim - o energetyce. Główną osią wszystkich rozmów tegorocznego Kongresu 590 jest współpraca w ramach Trójmorza. W rozmowie z Polskim Radiem 24 mówiła o tym minister klimatu Anna Moskwa.

Kongres 590. Polska "sercem energetycznym Trójmorza"

Szefowa resortu klimatu i środowiska powiedziała w audycji, że Polska jest w wyjątkowo dobrej sytuacji, jeśli chodzi o sytuację energetyczną naszego kraju, bo "jesteśmy sercem energetycznym Trójmorza".

- Mamy gotową infrastrukturę, mamy kolejne plany infrastrukturalne. Na dziś to Słowacja i Czechy. Ze Słowacją mamy już duże połączenie, z Czechami mniejsze. Oba te państwa przychodzą do nas z prośbą, by móc wykorzystać nasz przyszły terminal FSRU, by tam postawić więcej statków. My go planowaliśmy na 6 mld metrów sześciennych gazu, gdybyśmy uwzględnili ich zapotrzebowanie - prowadzimy w tej sprawie dialog techniczny na poziomie Gaz Systemu i ich operatorów, ile zapotrzebowania, jaka by to była optymalna infrastruktura - wtedy by to było 12 mld - mówiła Anna Moskwa.

Anna Moskwa: jesteśmy w dobrej sytuacji

Przyznała także, że Polska toczy rozmowy z Ukrainą, jednak tu rozmowy są o tyle trudniejsze, że Ukraina nie wie, jak będzie wyglądała jej sytuacja po wojnie, kiedy ta wojna się skończy, jakie będzie zapotrzebowanie. Jednak - mówiła minister klimatu - tu też trwają intensywne prace na derusyfikacją energetyki.

- Mamy połączenie z Litwą. Na dziś ono służy głównie nam. Więc jesteśmy w dobrej sytuacji, bo jesteśmy połączeni de facto z całym światem energetycznym i w tym sercu energetycznym Europy - podkreśliła szefowa resortu.

W rozmowie z Adrianem Klarenbachem Anna Moskwa mówiła także o sytuacji polskiego górnictwa, o sprowadzanym węglu i działaniach na rzecz klimatu.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:11 PR24_mp3 2022_06_23-13-07-31_Moskwa.mp3 Anna Moskwa o sytuacji energetycznej Polski ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Anna Moskwa (minister klimatu i środowiska)
Data emisji: 23.06.2022
Godzina emisji: 13.07

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem