"Pewnego aspektu cierpienia nie możemy wyeliminować". Jak wygląda praca w hospicjum?

Medycyna bardzo dobrze radzi sobie z objawami duszności czy bólu. Nie możemy jednak wyeliminować aspektu lęku. Z nim każdy z nas musi poradzić sobie sam - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Kałudyńska, prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Gościem audycji była także Maria Cygan, lekarz i wolontariuszka Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.

2022-11-01, 18:35

"Pewnego aspektu cierpienia nie możemy wyeliminować". Jak wygląda praca w hospicjum?
Choroba to ciężki moment nie tylko dla pacjentów, ale i ich rodzin. Foto: shutterstock.com/NATNN

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to okres, w którym pochylamy się nad tajemnicą śmierci i tego, co jest po niej. Takie myśli znacznie częściej niż tylko w tych dniach towarzyszą m.in. pacjentom hospicjów. Nieuleczalna choroba to dramat dla samych chorych, ale także i ich bliskich. O tym jak można pomóc nieuleczalnie chorym i ich rodzinom mówiły w Polskim Radiu 24 Maria Cygan i Katarzyna Kałudyńska.

Konieczny ból

Katarzyna Kałudyńska powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, że w przypadku osób śmiertelnie chorych i ich rodzin pozostaje jeden element, z którym oni muszą poradzić sobie sami. - Pewnego aspektu cierpienia nie jesteśmy w stanie wyeliminować. Medycyna bardzo dobrze radzi sobie z objawami duszności czy bólu. Nie możemy jednak wyeliminować aspektu lęku. Z nim każdy z nas musi poradzić sobie sam - powiedziała.

- Czasami pacjent czy rodzina nie godzi się ze śmiercią. Naszym zadaniem jest mu pomóc i może trochę skonfrontować pacjenta i rodzinę z tym, co się wydarzy. Musimy przyjmować pewien aspekt cierpienia - zaznaczyła.

Maria Cygan podkreśliła, że zadaniem lekarza jest nie tylko leczenie choroby, ale także trwanie z pacjentem do samego końca. - Praca w hospicjum to dla mnie powołanie do bycia nie tylko lekarzem w ogóle, ale lekarzem dla tych osób, którym medycyna nie umiała pomóc. Ucząc się medycy niejednokrotnie słyszałam, że ona nie może już pomóc - powiedziała.

REKLAMA

- Budziło to we mnie wewnętrzny ból i sprzeciw. Nie można zostawić człowieka, kiedy cierpi i lekarz musi z nim być do samego końca. To jest również miejsce dla lekarza. Z ponad 20-letniej praktyki mogę powiedzieć, że można bardzo wiele zrobić. To nadzieja dla chorych, że nie zostają sami - podkreśliła.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj

Maria Cygan i Katarzyna Kałudyńska o pomocy pacjentom nieuleczalnie chorym (Gość PR24) 20:34
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Krzysztof Grzybowski

REKLAMA

Gość: Maria Cygan (lekarz, wolontariuszka Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu), Katarzyna Kałudyńska (pielęgniarka, specjalistka opieki paliatywnej, założycielka i prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim)

Data emisji: 01.11.2022 r.

Godzina: 18.09

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej