Spadek poparcia Trzeciej Drogi. Palade wskazuje dwa powody
- Wybory do Parlamentu Europejskiego były trudne, z punktu widzenia prezentacji i programu, dla koalicji PSL i Polski 2050 - ocenił w Polskim Radiu 24 analityk statystyk wyborczych Marcin Palade. - To koalicja dwóch ugrupowań różnie usytuowanych w Parlamencie Europejskim. Partia Hołowni to euroliberałowie, partia Kosiniaka-Kamysza to eurochadecy - wyjaśnił.
2024-06-10, 16:40
Niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 37,06 procent. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36,16 procent głosów, Konfederacja 12,08 procent, Trzecia Droga 6,9 procent, Lewica 6,3 procent. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Trzecia Droga zdobyła poparcie 14,4 proc. Polaków.
- Wyników wyborów do PE nie można przekładać jeden do jednego na parlament krajowy - zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem 24 autor analiz poświęconych wyborczej statystyce Marcin Palade.
- Proszę zwrócić uwagę, że frekwencja sejmikowa (w wyborach samorządowych - red.) była na poziomie 52 procent, o wiele niższa w stosunku do sejmowej (w wyborach parlamentarnych) z 15 października, a jednak preferencje wyborcze się nie zmieniły, mieliśmy dokładnie odwzorowany układ z wyborów parlamentarnych z korektą Lewicy - dodał.
Koalicja zależna od Trzeciej Drogi
Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że siłą koalicji rządowej jest mocna pozycja Trzeciej Drogi. - Widać wyraźnie, że jeżeli miałaby ona słabnąć, jak miało to miejsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego (...) to widać, że słaba pozycja Trzeciej Drogi oznacza odsunięcie od możliwości kontynuowania rządów przez obecną koalicję centrolewicową - wskazał.
REKLAMA
Czytaj także:
- Kto zdobył najwięcej głosów? Przedstawiamy rekordzistów
- Konfederacja wchodzi do PE. Bosak: sukces ideowej prawicy
- Z tych obliczeń wynika, że także PiS nie dysponowałoby większością i musiałoby się posilić ewentualną koalicją z Konfederacją - a dzisiaj nie możemy powiedzieć w 100 proc., że taka koalicja by powstała - dodał Marcin Palade.
Dwie przyczyny wyniku koalicji PSL i Polski 2050
Pytany o przyczyny wyniku Trzeciej Drogi w głosowaniu do PE, gość Polskiego Radia 24 wskazał, że były to wybory "trudne, z punktu widzenia prezentacji i programu" dla PSL i Polski 2050. - To koalicja dwóch ugrupowań różnie usytuowanych w Parlamencie Europejskim. Partia Hołowni to euroliberałowie, partia Kosiniaka-Kamysza to eurochadecy - wyjaśnił.
Dodał, że było to widoczne "w różnym akcentowaniu bardzo istotnych kwestii mających wpływ na wyniki głosowania", jak Zielony Ład czy kwestia migracji.
Czytaj także:
- Wysokie odprawy dla byłych posłów PE. Te kwoty mogą zaskoczyć
- "Koniec siedzenia w oślej ławce". Komentarze polityków po wyborach do PE
Jako drugi element wskazał narrację w polityce wewnętrznej. - Ta część bardziej liberalna Trzeciej Drogi być może uznała, że warto zagłosować na najsilniejszego reprezentanta proeuropejskiej części Polski - zaznaczył Marcin Palade.
REKLAMA
W niedzielnym głosowaniu frekwencja wyniosła 40,65 procent. Polacy wybrali 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Marcin Palade o wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego (Temat dnia) 21:08
Dodaj do playlisty
[ZOBACZ TAKŻE] Minister spraw zagranicznych gościem Polskiego Radia:
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Maria Furdyna
Gość: Marcin Palade ("Marcin Palade statystycznie")
REKLAMA
Data emisji: 10.06.2024
Godzina emisji: 15.06
Polskie Radio 24/ mbl/wmkor
REKLAMA