Przed nami najdłuższa fala upałów w tym roku. "Nie bądźmy obojętni"

- W najbliższych dniach należy być wyczulonym na występujące zawroty głowy, osłabienie czy duszności. Na odwodnienie i przegrzanie organizmu szczególnie narażone są osoby starsze i chore, a także dzieci - ostrzegali w Polskim Radiu 24 synoptycy IMGW - Grzegorz Walijewski i Piotr Szuster.

2024-06-26, 17:50

Przed nami najdłuższa fala upałów w tym roku. "Nie bądźmy obojętni"
Nadchodzą upalne dni. Foto: Shutterstock/Maciej Bledowski

Goście Polskiego Radia 24 zwrócili uwagę, że bardzo ciepłe, wręcz nagrzane, zwrotnikowe powietrze dociera do Polski. Wartości na termometrach przekroczą w tym tygodniu 30 stopni Celsjusza. - Fala upałów utrzyma się do niedzieli (może z małą przerwą na sobotę). To oznacza, że będzie to najdłuższa w 2024 r. fala upałów - powiedział Grzegorz Walijewski z IMGW.

Synoptyk nadmienił, że w tym tygodniu będziemy mieli też najcieplejsze doby w roku, jako że - oprócz upałów - pojawią się noce tropikalne, podczas których temperatura minimalna nie spadnie poniżej 20 st. C.

- Do tego będzie bardzo wysoka wilgotność powietrza. Początek wakacji będzie zatem bardzo trudny; będziemy szukali cienia i klimatyzowanych pomieszczeń - dodał Walijewski.

"Realne zagrożenie dla zdrowia i życia"

Z kolei Piotr Szuster zaznaczył, że wysoka temperatura w połączeniu z wysoką wilgotnością negatywnie będą wpływać na nasze organizmy. - Aura będzie sprzyjała przeciążeniom termicznym. Nie jesteśmy jako Polacy przyzwyczajeni do długotrwałego funkcjonowania w takich warunkach. One będą dla nas niezwykle wyczerpujące - podkreślił ekspert.

REKLAMA

- Przede wszystkim będziemy się czuć osłabieni. Jeżeli nie będziemy uzupełniać płynów, będziemy odwodnieni, pojawi się zmęczenie. Osoby starsze i schorowane będą odczuwały temperatury jeszcze bardziej niż inni. Także dzieci są bardzo narażone na odwodnienie i przegrzanie organizmu - wtórował Grzegorz Walijewski.

Aby uwydatnić powagę sytuacji, stwierdził, że IMGW wydało alerty drugiego stopnia przed upałami. - To oznacza realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego nie ignorujmy tych informacji. Jeżeli nie musimy, nie przebywajmy na zewnątrz, szczególnie między godzinami 11 a 17, kiedy słońce operuje najbardziej i temperatura jest najwyższa. Starajmy się również nie wykonywać czynności wakacyjnych, typu wycieczka rowerowa czy piesza, bo w tych warunkach stanowią one duże zagrożenie - podkreślił.

Piotr Szuster przypomniał zaś o konieczności uzupełniania płynów, zaopatrzenia się w nakrycie głowy (zwłaszcza w przypadku osób starszych) i w przewiewne ubrania.

Objawy przegrzania. "Nie bądźmy obojętni"

Eksperci zwrócili uwagę, że należy być wyczulonym na występujące zawroty głowy, osłabienie, duszności i pamiętać o tym, że "udar cieplny jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i chorych".

REKLAMA

- Jeżeli zobaczymy osobę, która ma problemy, nie bądźmy obojętni - pomóżmy jej, w razie potrzeby zadzwońmy pod 112. Takich sytuacji, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie temperatura będzie zdecydowanie wyższa, w najbliższym czasie może być więcej - podkreślił Grzegorz Walijewski.

Posłuchaj

Grzegorz Walijewski i Piotr Szuster z IMGW gośćmi Małgorzaty Żochowskiej (Temat dnia) 18:57
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Małgorzata Żochowska

REKLAMA

Goście: Grzegorz Walijewski i Piotr Szuster (IMGW)

Data emisji: 26.06.2024

Godzina emisji: 11.35

Polskie Radio 24/łl/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej