more_horiz

Fuzja Lotosu z Orlenem. Adamiak: wzrost wiarygodności i stabilności

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 15:30
- Im większy organizm, czym wiarygodniejszy na rynku, potrafiący zapewnić sobie większe finansowanie i stabilniejszy także przez to, że jest dywersyfikowany - to wszystko są na pewno bardzo duże atuty - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista banku PKO BP Mariusz Adamiak.
Daniel Obajtek ogłosił dziś, że fuzja Lotosu i Orlenu stała się faktem. W PR24 komentował to Mariusz Adamiak, ekspert z PKO BP
Daniel Obajtek ogłosił dziś, że fuzja Lotosu i Orlenu stała się faktem. W PR24 komentował to Mariusz Adamiak, ekspert z PKO BPFoto: lotos.pl, Shutterstock/Karolis Kavolelis

Połączenie Lotosu i Orlenu stało się faktem. "Od dziś razem z Grupą Lotos jesteśmy jedną firmą" - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że połączony koncern to optymalizacja kosztów zakupu i logistyki ropy oraz większa stabilność w czasie rynkowych wahań. "Rozpoczynamy pracę by pozytywne efekty połączenia były widoczne dla naszych klientów jak najszybciej" - dodał. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował ekonomista Mariusz Adamiak.

Fuzja Orlen-Lotos. "Długotrwały proces"

Gość PR24 stwierdził, że fuzja jest długotrwałym procesem, który trwał długo przed rejestracją połączenia firm przez Sąd, trwa obecnie i będzie zapewne trwał jeszcze przez pewien czas. Jednak - ocenił - faktycznie dzisiejszy dzień ma charakter symboliczny.

- Teraz przed tymi firmami to, co najważniejsze, czyli egzekucja tej fuzji, tego, żeby dało się jak najwięcej wycisnąć pozytywnego ze współpracy tych dwóch - wcześniej niezależnych - podmiotów, a z drugiej strony uniknąć różnego rodzaju niebezpieczeństw, których zawsze przy dużych fuzjach nie brakuje - mówił Mariusz Adamiak.

"Większy organizm jest wiarygodniejszy"

Ekonomista zgodził się, że na rynku ma znaczenie skala w wielu aspektach. Przypomniał, że nowo powstający koncern "aspiruje do tego, żeby być koncernem nie tylko petrochemicznym, ale także szeroko rozumianym koncernem energetycznym".

- To wymaga ogromnych inwestycji, ogromnych zakupów, także badań i rozwoju. Czym większy organizm, czym wiarygodniejszy na rynku, potrafiący zapewnić sobie większe finansowanie i stabilniejszy także przez to, że jest dywersyfikowany, nie jest zbudowany tylko na jednej "nodze", ale na kilku "biznesowych nogach" - to jest na pewno bardzo duży atut, który można pozytywnie wykorzystać - mówił Adamiak.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:13 PR24_mp3 2022_08_01-13-47-45_Adamiak.mp3 Mariusz Adamiak o fuzji Lotosu i Orlenu ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Mariusz Adamiak (ekonomista banku PKO BP)
Data emisji: 01.08.2022
Godzina emisji: 13.37

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także