Wizyta Olafa Scholza w Chinach. Cywiński: jej część jest spowita milczeniem
- Niemcy wolą nie mówić o tym, jakie kontrakty zawierają z Państwem Środka - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński z "Sieci" komentując piątkową wizytę kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Pekinie i spotkanie z Xi Jinpingiem. - Żeby wygłosić sprzeciw wobec użycia przez Rosję broni atomowej nie trzeba było latać do Chin - dodał.
2022-11-09, 01:00
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas piątkowej wizyty w Pekinie powiedział, że Berlin spodziewa się ze strony Chin równego traktowania w handlu międzynarodowym.
Przyjęty przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie niemiecki kanclerz stwierdził, że ma nadzieję na dalszy rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy krajami. Olaf Scholz poinformował, że zarówno Niemcy, jak i Chiny sprzeciwiają się użyciu broni jądrowej w wojnie na Ukrainie. Przyznał jednak, że są obszary, w których oba kraje mają różne perspektywy, ale - jak zaznaczył - dobrze, że na także na te tematy prowadzone są rozmowy.
Część wizyty spowita milczeniem
- Wspólnie z Olafem Scholzem do Pekinu poleciało 12 szefów niemieckich koncernów i ta część jest spowita milczeniem - zauważył w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński z "Sieci". - To bardzo symptomatyczne, ponieważ Niemcy wolą nie mówić o tym, jakie kontrakty zawierają z Państwem Środka - wskazał publicysta. Jak mówił gość "Tematu dnia", Olaf Scholz publicznie skupił się na tym, by z Chinami wygłosić wspólną deklarację o sprzeciwie wobec ewentualnego użycia broni atomowej przez Rosję. - Żeby to powiedzieć nie trzeba było latać do Chin - zaznaczył.
Piotr Cywińśki zwrócił także uwagę, że mijają 33 lata od wizyty Helmuta Kohla w Chinach, która odbyła się krótko po masakrze na placu Niebiańskiego Spokoju. Przypomniał, że kanclerz Niemiec wyłamał się z opinii międzynarodowej nakładającej embargo na Chiny i przywiózł z Chin "lukratywne kontrakty". - To funkcjonuje do dziś - mówił Piotr Cywińśki.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Czytaj także:
- Wizyta Olafa Scholza w Pekinie. Ekspert z OSW: Chińczycy traktują to jako wyłom w spójności Zachodu
- Joe Biden rozmawiał z Olafem Scholzem. Tematem m.in. wizyta kanclerza Niemiec w Chinach
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Piotr Cywiński ("Sieci", WPolityce.pl)
Data emisji: 8.11.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 15.06
Polskie Radio 24, PAP/ mbl
REKLAMA