more_horiz

To paliwo zastąpi gaz ziemny? Daniel Czyżewski o polskim potencjale produkcji biogazu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 15:50
- Biogaz niewiele się różni od gazu ziemnego, który sprowadzamy z innych państw. Natomiast, jeśli chodzi o polski potencjał biogazowy, to produkowalibyśmy to paliwo, źródło energii z własnych zasobów, które są ogromne - podkreślił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24. 
Daniel Czyżewski
Daniel Czyżewski Foto: PAP / Rafał Guz

- W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie, na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.

Prezes PKN Orlen przypomniał, że zbudowany poprzez przejęcia przez tę spółkę Grupy Energa, Grupy Lotos i PGNiG koncern multienergetyczny ma przede wszystkim inwestować, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo paliwowo-energetyczno-gazowe Polski.

Będą bazować na polskim rolnictwie

Biogazownie i biometanownie mają bazować na polskim rolnictwie. - Biogaz tak naprawdę niewiele się różni od gazu ziemnego, który najczęściej sprowadzamy z innych państw. Natomiast, jeśli chodzi o polski potencjał biogazowy, to produkowalibyśmy to paliwo, źródło energii, z własnych zasobów, które są ogromne - podkreślił Daniel Czyżewski.

Jak zaznaczył, "Polska jest jeszcze w dużym stopniu krajem rolniczym". - Pewnie o podobnym potencjale w tym zakresie jak Niemcy. A Niemcy mają 10 tysięcy biogazowni. My mamy na razie 300 - w tym 100 rolniczych. Moglibyśmy więc spokojnie produkować mniej więcej tyle biogazu, co nasi zachodni sąsiedzi - dodał.

- Według optymistycznych analiz, potencjał produkcji biogazu w Polsce jest oceniany na 8 mld metrów sześć. rocznie. To prawie połowa tego, co zużywamy w ciągu roku - powiedział ekspert. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:05 PR24 2022_11_24-15-07-59.mp3 Daniel Czyżewski o biogazowniach i biometanowniach (Temat dnia) 

***

Tytuł audycji: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel 
Gość: Daniel Czyżewski (Energetyka24.com)
Data emisji: 24.11.2022
Godzina emisji: 15.09

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także