To paliwo zastąpi gaz ziemny? Daniel Czyżewski o polskim potencjale produkcji biogazu
- Biogaz niewiele się różni od gazu ziemnego, który sprowadzamy z innych państw. Natomiast, jeśli chodzi o polski potencjał biogazowy, to produkowalibyśmy to paliwo, źródło energii z własnych zasobów, które są ogromne - podkreślił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.
2022-11-24, 15:50
- W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie, na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.
Będą bazować na polskim rolnictwie
Biogazownie i biometanownie mają bazować na polskim rolnictwie. - Biogaz tak naprawdę niewiele się różni od gazu ziemnego, który najczęściej sprowadzamy z innych państw. Natomiast, jeśli chodzi o polski potencjał biogazowy, to produkowalibyśmy to paliwo, źródło energii, z własnych zasobów, które są ogromne - podkreślił Daniel Czyżewski.
Jak zaznaczył, "Polska jest jeszcze w dużym stopniu krajem rolniczym". - Pewnie o podobnym potencjale w tym zakresie jak Niemcy. A Niemcy mają 10 tysięcy biogazowni. My mamy na razie 300 - w tym 100 rolniczych. Moglibyśmy więc spokojnie produkować mniej więcej tyle biogazu, co nasi zachodni sąsiedzi - dodał.
REKLAMA
- Według optymistycznych analiz, potencjał produkcji biogazu w Polsce jest oceniany na 8 mld metrów sześć. rocznie. To prawie połowa tego, co zużywamy w ciągu roku - powiedział ekspert.
- 4,5 GW energii ze źródeł nisko i zero emisyjnych. Orlen inwestuje w gaz, atom i paliwa alternatywne
- Eksperymentalna biogazownia dostarcza ciepło do domów. Wyeliminuje konieczność spalenia 800 ton węgla
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Daniel Czyżewski (Energetyka24.com)
Data emisji: 24.11.2022
Godzina emisji: 15.09
REKLAMA
bartos/kor
Polecane
REKLAMA