more_horiz

"Dyrektywa ws. samochodów spalinowych jest oderwana od rzeczywistości". Anna Zalewska o rozporządzeniu UE

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 15:49
- Niemcy chcą ratować swój rynek i brać pieniądze na rozwój technologii, nad którymi już pracują. Dyrektywa ws. samochodów spalinowych jest oderwana od rzeczywistości - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PR24

Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 r. Przepisy te oznaczają zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 r. Polska jako jedyna opowiedziała się przeciwko tym przepisom. Od głosu w tej sprawie wstrzymały się Bułgaria, Rumunia i Włochy.

Na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Anna Zalewska wskazała, że "syntetyczne e-paliwa są jeszcze droższe niż elektryczne samochody". - Tu jest mowa o paliwach wodorowych, paliwach powstających w procesie wychwytywania dwutlenku węgla, co jest bardzo nową technologią - podkreśliła i dodała, że "ta technologia dopiero raczkuje".

Zaznaczyła, że "Niemcy chcą ratować swój rynek i brać pieniądze na rozwój technologii, nad którymi już pracują". - Dyrektywa ws. samochodów spalinowych jest oderwana od rzeczywistości. To pomału dociera nie tylko do Polaków, ale i do Europejczyków, że to rozporządzenie nie zostanie zrealizowane i skutecznie zaburzy rynek - oceniła.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:27 Zalewska.mp3 Anna Zalewska: dyrektywa ws. samochodów spalinowych jest oderwana od rzeczywistości (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Paweł Zieliński

Gość: Anna Zalewska, europoseł PiS

Data emisji: 30.03.2023

Godzina: 15.09

jb

Zobacz także

Zobacz także