more_horiz

Jan Parys o centralizacji UE: każda organizacja, aby przetrwać, musi brać pod uwagę interesy słabszych

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 17:48
- Jakakolwiek organizacja, żeby przetrwać, musi szanować interesy wszystkich członków, także tych mniejszych i słabszych. W przeciwnym razie będzie to organizacja, gdzie korzyści odnoszą najsilniejsi. (...) Taka organizacja może przetrwać parę lat, ale nie będzie miała przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, komentując działania podejmowane w Unii Europejskiej, zmierzające do centralizacji i federalizacji.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Głównym tematem tegorocznego Kongresu "Polska Wielki Projekt" jest suwerenność. Adrian Klarenbach w Polskim Radiu 24 pytał o to zagadnienie b. ministra obrony narodowej Jana Parysa. Gość audycji przypomniał, że suwerenność jest ideą, o którą Polska i Polacy walczyli od wieków.

Jan Parys: suwerenność powinna być celem każdej elity państwowej

- Jest właściwie celem każdej elity państwowej każdego kraju, żeby zapewnić swojemu państwu niepodległość, żeby decyzje o jego losie zapadały we własnej stolicy, a nie w obcych stolicach - mówił Jan Parys.

Zdaniem gościa PR24 "jesteśmy w trakcie bardzo trudnego procesu", który ma dwa najważniejsze aspekty - z jednej strony jest wojna na Ukrainie, a z drugiej strony - procesy centralizacyjne w Unii Europejskiej.

"UE chce ograniczenia suwerenności państw członkowskich"

- UE wyraźnie zmierza do tego, żeby państwa członkowskie oddały część swoich kompetencji władzom centralnym w Brukseli i zgodziły się na to, by zlikwidować zasadę konsensusu przy podejmowaniu decyzji. To by oznaczało, że kraje rezygnują z wielu ważnych elementów suwerenności - stwierdził były minister.

Ocenił, że jeśli jakakolwiek organizacja chce przetrwać, to musi szanować interesy wszystkich członków, także tych mniejszych i słabszych. - W przeciwnym razie będzie to organizacja, gdzie korzyści odnoszą najsilniejsi. A głosowanie większościowe oznacza ignorowanie interesów państw słabszych i mniejszych, dominację najsilniejszych. Taka organizacja może przetrwać parę lat, ale nie będzie miała przyszłości - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:35 [PR24]PR24 (mp3) 2 czerwiec 2023 15_44_16_Parys.mp3 Jan Parys o ograniczaniu suwerenności w UE ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Jan Parys (były szef MON)
Data emisji: 02.06.2023
Godzina emisji: 15.44

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także