"Walczy o wolność myślenia na Białorusi". Dyrektor CSW o Alesiu Puszkinie

- Aleś Puszkin przez wiele lat organizował akcje walczące o wolność myślenia na Białorusi. To jest najistotniejsze w jego twórczości - powiedział Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, który był gościem Polskiego Radia 24.

2020-08-23, 10:20

"Walczy o wolność myślenia na Białorusi". Dyrektor CSW o Alesiu Puszkinie
Piotr Bernatowicz. Foto: PR24/AK

Powiązany Artykuł

Białoruś protest artyści 1200 PAP.jpg
Kultura na Białorusi w czasie protestów. "Zwykli ludzie zaczęli malować i pisać"

Aleś Puszkin, który również był gościem red. Magdaleny Piejko zaznaczył, że "od lat walczy z totalitarnym reżimem Łukaszenki". - Walczę poprzez sztukę, performance - tłumaczył.

Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej stwierdził, że nie tylko on zajmuje się twórczością Alesia Puszkina. - Jest to artysta bardzo znany w Polsce, głównie za sprawą filmu dokumentalnego Andrzeja Fidyka "Białoruski walc" - zaznaczył.

Czytaj także:

- Aleś Puszkin jest kluczową postacią dla sztuki na Białorusi po rozpadzie Związku Radzieckiego i powstania państwa białoruskiego. Założył pierwszą niezależną galerię w Witebsku - funkcjonowała ona do momentu, kiedy władze stwierdziły, że spotkania i sztuka, które się tam odbywały, nie są mile widziane na Białorusi - to się wiązało z przejęciem władzy przez Łukaszenkę - mówił Bernatowicz.

REKLAMA

Posłuchaj

Dyrektor CSW o twórczości Alesia Puszkina (Rozmowa Kulturalna/PR24) 24:04
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Białoruś PAP 1200.jpg
Protesty na Białorusi. Alaksiej Janukievič: ludzie uwierzyli w rozbicie elit

Dyrektor CSW podkreślił, że "Aleś Puszkin przez wiele lat organizował akcje walczące o wolność myślenia". - To jest najistotniejsze w jego twórczości. Dla niego najważniejsza jest ta wolność myślenia, tworzenia i prezentowania myśli, sztuki - tłumaczył.

Artysta nowoczesny, artysta wolny

- Aleś Puszkin jest malarzem monumentalnym*. Zajmuje się również polichromiami**, malarstwem w kościołach i cerkwi. Jest twórcą wyrastającym z tych mediów tradycyjnych - jednocześnie jest twórcą bardzo nowoczesnym, posługującym się performance'm, akcjami, czyli eksperymentującym, otwartym na nowe formy - w tym sensie wolnym - mówił.

- W drugim sensie jest wolny i niezależny, poprzez swój sprzeciw wobec terroru, który panuje na Białorusi. Nie zgadza się na represjonowanie artystów, którzy mają inne zdanie niż władza. Aleś Puszkin był wielokrotnie rugowany z życia publicznego, trafiał do więzień i aresztów - opowiadał Bernatowicz.

Dyrektor przytoczył również historię pewnej flagi. - Ujmująca jest historia jego domu w miejscowości Bobr, gdzie od lat zawieszona jest biało-czerwono-biała flaga. Dzisiaj ta flaga jest widoczna wszędzie - na marszach, protestach, demonstracjach. Wydaje mi się, że dom Alesia Puszkina był jedynym miejscem, gdzie ta flaga była przez cały czas widoczna - mówił.

REKLAMA

***

Tytuł audycji: "Rozmowa Kulturalna"
Prowadziła: Magdalena Piejko
Goście: Piotr Bernatowicz (dyrektor CSW Zamek Ujazdowski), Aleś Puszkin (awangardowy artysta białoruski)
Data emisji: 23.08.2020
Godzina emisji: 08.35

*rodzaj malarstwa związany z architekturą, mający za zadanie dekorowanie obiektów architektonicznych
**wielobarwna ozdoba malarska ścian, sufitów, podniebienia sklepień i rzeźb, stosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych

PR24
pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej