Minister Mariusz Błaszczak rozmawiał w USA o "Fort Trump"
- Nasza propozycja odnośnie stałej obecności sił amerykańskich w Polsce została dobrze przyjęta w Pentagonie, posuwamy się w tej sprawie naprzód - powiedział we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem. W Polskim radiu 24 komentarz Romualda Szeremietiewa, byłego ministra obrony.
2018-11-14, 13:15
Posłuchaj
Mariusz Błaszczak powiedział, że podczas spotkania z Mattisem usłyszał konkretne propozycje odnoszące się do polskiego projektu stałej bazy amerykańskiej w Polsce. "Usłyszeliśmy pierwsze oceny Pentagonu, posuwamy się w tej sprawie naprzód, ale trzeba podkreślić, że jesteśmy w trakcie pewnego procesu, więc nic nie stanie się nagle" - oświadczył Błaszczak.
Romuald Szeremietiew odniósł się do kolejnych rozmów prowadzonych w sprawie powstania bazy. – istotna są wypowiedzi strony amerykańskiej, które podkreślają konieczność skonsultowania tej kwestii wewnątrz NATO. Ta baza była pomyślana jako porozumienie między USA a Polską w sytuacji gdyby nie udało się namówić NATO jako całości do budowy baz w naszym kraju. Przedsięwzięcie to wydawało się być całkiem realne. Mój niepokój wzbudziła wypowiedź wpływowego i przyjaznego Polsce generała Bena Hodgesa, który stwierdził, że wystarczy rotacyjna obecność wojsk USA w naszym kraju a budowa bazy jest zbędna ponieważ może doprowadzić do napięć w relacjach z Rosją. Studzę zatem entuzjazm i przestrzegam przed sytuacją, w której może się okazać że projekt nie dojdzie do skutku. W Stanach Zjednoczonych ciągle nie wykrystalizowała się linia polityki zagranicznej co do tego, czy utrzymywać dominującą pozycję w świecie, a w związku z tym wzmacniać również flankę wschodnią i tym samym potrzebne są bazy, czy też podzielić się odpowiedzialnością za losy świata z innymi państwami, tu pojawiają się Chiny i Rosja. Jeśli wygra ta dyga opcja, żadnych baz amerykański w Polsce nie będzie. To czy baza powstanie, będzie bardzo ważnym sygnałem dla nas co do naszej pozycji i bezpieczeństwa narodowego – podkreślał gość Polskiego Radia 24.
W tej kwestii w Polskim Radiu 24 głos zabrał także dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Stany Zjednoczone inwestują tutaj ogromne pieniądze oraz angażują pewną energię polityczną w reformowanie i dokonywanie pewnych zmian w obrębie NATO, żeby Sojusz Północnoatlantycki stawał się skuteczny, w wymiarze artykułu 5., ale także poza tym artykułem – w operacjach innego typu niż tylko zabezpieczenie terytorium państw członkowskich – powiedział Jacek Raubo.
Rozmawiał Michał Walczyk.
REKLAMA
Więcej w zapisie rozmowy.
PR24/ka
____________________
Data emisji: 14.11.2018
Godzina emisji: 12:45
Polecane
REKLAMA