Kwestia żałoby, zaufania społecznego i wartości. Dr Obłąkowska tłumaczy zmiany społeczne spowodowane epidemią
- Jesteśmy stawiani wobec konfliktów na gruncie moralnym, ale wzmaganych przez procesy związane z dezinformacją - powiedziała w rozmowie w Polskim Radiu 24 socjolog dr Katarzyna Obłąkowska z Instytutu Jagiellońskiego.
2021-12-31, 22:03
Gość audycji podkreśliła, że trwająca już prawie 2 lata epidemia koronawirusa w Polsce zdecydowanie odcisnęła piętno na naszym społeczeństwie. - Już zdajemy sobie sprawę z tego, że nie byliśmy przygotowani na to, co nas spotkało. Nie byliśmy też przygotowani na to, że pandemia będzie trwała tak długo - podkreśliła dr Obłąkowska.
Dodała, że najpoważniejszymi elementami są izolacja i niepewność.
Wymieniła również "brak możliwości przeżycia żałoby" przez rodziny, które nie mogły towarzyszyć swoim bliskim w ostatnich chwilach życia. - Kryzys sprawia, że nie mamy czasu, abyśmy się zatrzymali i przepłakali te straty - zauważyła socjolog. Oceniła, że sytuacje te wrócą do nas w momencie, gdy przestaniemy się mobilizować do walki z bieżącymi kryzysami.
- Dariusz Rosati "gwiazdą" białoruskich mediów? Skandaliczny wpis polityka KO
- Prawda czy fałsz? Poznaj organizacje walczące na froncie wojny informacyjnej
Dr Obłąkowska podkreśliła, że nasze społeczeństwo musi radzić sobie z szeregiem innych kryzysów. Zauważyła, że jesteśmy stawiani wobec konfliktów "na gruncie moralnym, ale wzmaganych przez procesy związane z dezinformacją".
Jednym z tematów rozmowy było także zaufanie społeczne oraz proces, w jakim się ono buduje.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Północ-południe"
Prowadzący: Piotr Wąż
REKLAMA
Gość: dr Katarzyna Obłąkowska (Instytut Jagielloński)
Data emisji: 31.12.2021
Godzina emisji: 21.33
st
REKLAMA
Polecane
REKLAMA