Oscary 2024 rozdane. Jan Pachlowski podkreśla polski akcent tegorocznej ceremonii

W nocy z niedzieli na poniedziałek, po raz 96. przyznano nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. W tym roku wyróżniono m.in. polską koprodukcję "Strefa interesów", po raz pierwszy w historii nagrodę odebrali także ukraińscy filmowcy za dokument "20 dni w Mariupolu". Więcej w relacji korespondenta Polskiego Radia z Florydy Jana Pachlowskiego. 

2024-03-11, 22:35

Oscary 2024 rozdane. Jan Pachlowski podkreśla polski akcent tegorocznej ceremonii
Ceremonię wręczenia Oscarów podsumował w Polskim Radiu 24 Jan Pachlowski. Foto: ROBYN BECK/AFP/East News

Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej oscarowej gali został jednak "Oppenheimer". Dramat biograficzny w reżyserii Christophera Nolana został wybrany najlepszym filmem i w sumie zdobył siedem statuetek - najwięcej w tym roku.

Amerykańska Akademia Filmowa wyróżniła "Oppenheimera" także za najlepszą reżyserię, montaż, zdjęcia i muzykę. Film opowiada o losach twórcy bomby atomowej Roberta Oppenheimera. W role naukowca wcielił się Cillian Murphy, który otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. "Oppenheimer" otrzymał także drugą statuetkę aktorską - dla najlepszego aktora drugoplanowego, którą zdobył Robert Downey Junior.

Spośród aktorek Akademia wyróżniła w tym roku Emmę Stone. Dostała Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę w filmie "Biedne istoty". Z kolei za drugoplanową rolę żeńską Oscara dostała Da'Vine Joy Randolph za rolę w filmie "Przesilenie zimowe".

Polski akcent w gronie laureatów Oscarów. Statuetka dla "Strefy interesów"

Dwie statuetki otrzymała polska koprodukcja "Strefa interesów". Film zdobył Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja w reżyserii Jonathana Glazera to opowieść o życiu rodzinnym w cieniu krematoriów komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hoessa i jego żony. Film wyróżniono także za najlepszy dźwięk.

REKLAMA

Cztery statuetki zdobył z kolei film "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa z Emmą Stone w roli głównej. To adaptacja powieści szkockiego pisarza Alasdaira Graya o ewolucji młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca. Akademia wyróżniła nie tylko rolę Emmy Stone, ale przyznała "Biednym istotom" nagrody za najlepszą scenografię, kostiumy i charakteryzacje.

"20 dni w Mariupolu". Pierwszy w historii Oscar dla ukraińskich twórców

W tym roku, po raz pierwszy w historii, statuetka trafiła do ukraińskich filmowców za obraz "20 dni w Mariupolu".  Dokument w reżyserii Mstysława Czernowa pokazuje pierwsze trzy tygodnie w Mariupolu po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Odbierając nagrodę, reżyser podkreślał, że wolałby nie mieć okazji do bycia nagrodzonym. Wyjątkowo też, reżyserzy oskarowej gali nie ograniczyli ukraińskiemu twórcy czasu wypowiedzi do jednej minuty, jak ma to miejsce w przypadku innych laureatów. 

Więcej o ceremonii wręczenia tegorocznych Oscarów - w relacji korespondenta Polskiego Radia z Florydy, Jana Pachlowskiego.


Posłuchaj

Jan Pachlowski podsumowuje tegoroczną ceremonię wręczenia Oscarów ("Północ-południe"/ PR24) 4:12
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

Tegoroczna 96. gala rozdania Oscarów tradycyjnie odbyła się w Dolby Theatre przy Hollywood Boulevard w Los Angeles. Uroczystość po raz czwarty poprowadził aktor i komik Jimmy Kimmel.

Oscary zostały po raz pierwszy wręczone w 1929. Słynna statuetka jest wykonana z brązu i pokryta warstwą 24-karatowego złota. Przedstawia postać nagiego rycerza trzymającego oburącz miecz krzyżowca, skierowany ostrzem w dół. Stoi on na cokole, zwieńczonym rolką taśmy filmowej z pięcioma klatkami, symbolizującymi pierwotne branże Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników.

REKLAMA

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Maciej Wolny

Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia na Florydzie)

Data emisji: 14.01.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 21.25


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej