more_horiz

"Potrzebna wielka akcja informacyjna". Józef Orzeł o polskich szansach na odszkodowania od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 14:25
- Może dojść do sytuacji, że z jednego działania, odszkodowania liczonego w bilionach, zrobi się cała sieć działań dotyczących konkretnych odszkodowań dla konkretnych rodzin, firm czy miast i miejscowości - mówił o polskich roszczeniach od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej Józef Orzeł, szef Klubu Ronina.
Józef Orzeł
Józef Orzeł Foto: PR24

Reparacje wojenne, kwestia nauczania języka polskiego oraz upamiętnień polskich ofiar obozów koncentracyjnych - to główne tematy, które poruszy w Berlinie wiceminister spraw zagranicznych. Jego wizyta potrwa dwa dni. Arkadiusz Mularczyk spotka się w Berlinie m.in. z Andreasem Michaelisem, sekretarzem stanu w niemieckim MSZ, Andreasem Görgenem, szefem kancelarii minister kultury Claudii Roth, pełnomocnikiem rządu federalnego ds. kultury i mediów, a także Dietmarem Woidke, premierem Brandenburgii.

Józef Orzeł zauważył, że termin prawny "reparacje" nie jest właściwy. Idąc tą drogą, niczego nie uzyskamy, należy pójść drogą odszkodowań, to otwiera drogę prawną - podkreślał.

- To wymaga wielkiej akcji państwa polskiego przede wszystkim sieci kancelarii prawnych, które udzielałyby pomocy prawnej, aby przed sądami polskimi, niemieckimi czy amerykańskimi dopominać się konkretnych odszkodowań. Gdyby ta sieć została zrealizowana, a sądy zostały zasypane setkami czy tysiącami pozwów o odszkodowania od państwa niemieckiego, to interesujące jest to, co działoby się dalej. (…) Wierzyłbym w akcję, która musi być równolegle wspomożona akcją informacyjną na temat naszego raportu o stratach wojennych Polski (...). Gdyby zrobić z tego wielką akcję, to ciśnienie moralno-polityczne zmusiłoby państwo niemieckie do poważnego dialogu z Polską w tej sprawie - zaznaczył gość audycji. 

Posłuchaj
14:09 PR24 2022_12_06-12-45-39.mp3 Józef Orzeł o reparacjach wojennych dla Polski (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia w Nowej Soli 5 grudnia br. powiedział, że Niemcy są winne Polsce reparacje za drugą wojnę światową.  Przypomniał, że rekompensata terytorialna na zachodzie za ziemie utracone na rzecz Związku Radzieckiego nie była wystarczająca, ponieważ państwo polskie jest mniejsze niż przed II wojną światową. Jarosław Kaczyński dodał, że obszary te zostały mocno zniszczone i ograbione w czasie działań wojennych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że to Niemcy wywołały wojnę, dopuściły się w Polsce zbrodni i nie zostały wystarczająco ukarane. 

Czytaj więcej:

Polska domaga się od Niemiec reparacji za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz ich rodzinom wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowych działań mających na celu zwrot zagrabionych z Polski w trakcie wojny dóbr kultury, które znajdują się obecnie w Niemczech.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Józef Orzeł 

Data emisji: 06.12.2022

Godzina emisji: 12.45

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także