more_horiz

"Wysoce zdumiewające". Lisicki o wystąpieniu papieża Franciszka na pogrzebie Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 14:10
- Takie potraktowanie kogoś - kto był bardzo znaczącym teologiem, autorem wielu ważnych wystąpień i papieżem, który przez osiem lat pełnił pontyfikat - wydaje się być wysoce zdumiewające - skomentował w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy" Paweł Lisicki, odnosząc się do wystąpienia papieża Franciszka na pogrzebie Benedykta XVI.
Paweł Lisicki o wystąpieniu papieża Franciszka na pogrzebie Benedykta XVI: wysoce zdumiewające
Paweł Lisicki o wystąpieniu papieża Franciszka na pogrzebie Benedykta XVI: wysoce zdumiewająceFoto: Fabio Frustaci / Zuma Press / Forum

"Nadzwyczaj króciutka homilia papieża Franciszka na pogrzebie Ojca Świętego Benedykta XVI. Żadnych konkretnych odniesień do wielkich dokonań Zmarłego, żadnych osobistych refleksji, żadnej ludzkiej empatii. Byleby jak szybciej »odfajkować«, aby watykański supermarket znów mógł być otwarty" - w taki sposób ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski skomentował kazanie wygłoszone przez urzędującego papieża na pogrzebie Benedykta XVI.

O komentarz do tej wypowiedzi został poproszony w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy" Paweł Lisicki. Jak wskazał, już sam fakt, że pojawiła się taka wypowiedź, świadczy o tym, że treść wystąpienia Franciszka była uboga. Dodał, że sam uprzednio zakładał, że ceremonia będzie trwała dłużej. - Szczerze mówiąc tak krótkiego wystąpienia poświęconego Benedyktowi XVI i tak krótkich uroczystości się nie spodziewałem - powiedział.

Pogrzeb Benedykta XVI. "Wysoce zdumiewające wystąpienie"

Gość audycji przypomniał o prośbie papieża seniora, który w swoim testamencie zaznaczył, by jego pogrzeb był skromny. - To było dopełnieniem wizji jego, jako emeryta. Pod tym względem czwartkowa ceremonia miała sens - ocenił. Redaktor wskazał też, że być może to Ojciec Święty Franciszek z powodów zdrowotnych nie mógł mówić dłużej. - Ale zakładam, że w takiej sytuacji zawsze można było znaleźć kogoś, kto przeczyta wystąpienie - skomentował.

Paweł Lisicki podkreślił, że "takie potraktowanie kogoś - kto był bardzo znaczącym, a być może nawet jednym z najważniejszych teologów XX i XXI w.; autorem wielu bardzo ważnych wystąpień, które miały ogromny wpływ na życie Kościoła; papieżem który przez osiem lat pełnił pontyfikat - wydaje się być wysoce zdumiewające".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:31 PR24_mp3 2023_01_05-12-45-44.mp3 Paweł Lisicki o uroczystościach pogrzebowych papieża Benedykta XVI ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Północ - Południe

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Paweł Lisicki (redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy")

Data emisji: 5.01.2023 r.

Godzina emisji: 12.45

ng

Zobacz także

Zobacz także