more_horiz

Polscy medycy wojskowi pojadą ratować ludzi w Turcji. Wiemy, czym dokładnie się zajmą

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:30
Polscy żołnierze pojadą do Turcji pomagać w usuwaniu skutków trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj, i nieść pomoc medyczną ofiarom kataklizmu. - Na miejsce kataklizmu pojedzie 52 żołnierzy-medyków - powiedziała Polskiemu Radiu Beata Dębska, rzecznik 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu.
Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji przekroczyła już 11 tysięcy
Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji przekroczyła już 11 tysięcyFoto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Już ponad 11 tysięcy ofiar pochłonęły poniedziałkowe trzęsienia ziemi w Turcji i w Syrii. Ratownicy z całego świata pomagają miejscowym służbom dotrzeć do uwięzionych pod gruzami po największym takim kataklizmie w tym rejonie od kilkuset lat, w rejonie kataklizmu pracują już polscy strażacy, wkrótce dołączą do nich lekarze wojskowi z 2. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

O wysłaniu polskiego personelu medycznego na miejsce kataklizmu poinformował na Twitterze szef polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. - Resort obrony narodowej udzieli wsparcia Turcji w rejonie dotkniętym kataklizmem - potwierdziła w rozmowie z Polskim Radiem 24 rzecznik 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu,

Jak mówiła gość Polskiego Radia 24, w misji weźmie udział 52 żołnierzy-medyków. - Sytuacja na miejscu da obraz naszym dowódcom do podjęcia decyzji, czy zwiększyć liczbę personelu medycznego - zaznaczyła.

Na czym polega wsparcie?

Polscy żołnierze wybudują na miejscu mobilną placówkę medyczną poziomu 1. - To punkt, w którym poszkodowani w trzęsieniu będą wstępnie optrywani i diagnozowani. Nie jest to punkt, gdzie pacjenci będą hospitalizowani - wyjaśniła Beata Dębska.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:20 Beata-Debska--PR24_AAC 2023_02_08-12-35-45.mp3 Beata Dębska, rzecznik 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu o tym, czym zajmą się medycy na miejscu trzęsienia ziemi w Turcji ("Północ-południe"/ PR24)

Tragiczne trzęsienie ziemi w Turcji

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło południową Turcję i północną Syrię w poniedziałek wczesnym rankiem, niszcząc tysiące budynków - w tym mieszkań, domów, szpitali. Tysiące ludzi zostało rannych bądź bezdomnych. Liczba ofiar śmiertelnych wstrząsów przekroczyła 11 tysięcy. Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w tej części świata od co najmniej stu lat.


(PAP) (PAP)

Czytaj także:

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Beata Dębska ( rzecznik 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu)

Data emisji: 8.02.2023

Godzina emisji: 12.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także