X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Podsumowanie wydarzeń politycznych w Polsce. Ograniczenie handlu w niedziele jednym z symboli 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 08:40
Rok 2018 na krajowej scenie politycznej obfitował w wiele wydarzeń, które wywołały fale dyskusji i komentarzy. Ponownie zetknęliśmy się z rządowymi reformami, a także z nieustającymi sporami w polskim parlamencie. Jak kończący się rok zapamiętają przedstawiciele partii politycznych? Czy ograniczenie handlu w niedziele mocno wpłynęło na życie Polaków?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Jednym z wydarzeń, które spowodowały dyskusje wśród Polaków, była decyzja rządu o ograniczeniu handlu w niedziele. Ustawa wprowadzająca tę zmianę weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z jej zapisami, w każdym miesiącu klienci mogli wykonać zakupy jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Zaś od 1 stycznia 2019 roku obowiązywać będzie tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu - ta ostatnia.

– Nie był to dobry pomysł. Część osób, z różnych przyczyn, nie jest w stanie zrobić zakupów w inne dni tygodnia. Zdecydowanie powinna obowiązywać wolność wyboru. My proponowaliśmy zwiększenie wynagrodzeń osób zatrudnionych w sklepach otwartych w niedziele w stosunku do zwykłego dnia roboczego. Niskie płace, a nie to, czy handel w niedziele jest dozwolony czy nie, są największym problemem na rynku pracy – powiedziała Anna Maria Żukowska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Przeciwnego zdania jest Jacek Ozdoba z Porozumienia. Podkreślił, że dzięki wprowadzonym zmianom, osoby, które do tej pory musiały pracować w każdą niedzielę, teraz mają więcej wolnego czasu, jaki mogą poświęcić swoim rodzinom. – Pamiętam, że w pierwszą niedzielę, gdy sklepy były zamknięte, wybrałem się na spacer. Wtedy też zauważyłem, jak dużo osób postanowiło spędzić ten dzień podobnie jak ja. Wiele z nich nie miałoby takiej możliwości, gdyby musiały pójść do pracy. Bez wątpienia jest to dla nich dobre rozwiązanie – dodał gość Polskiego Radia 24.

"Bardzo zła i fatalna decyzja". Tak o ograniczeniu handlu w niedziele wypowiedział się Sławomir Potapowicz z Nowoczesnej.

– Jestem przeciwny temu, by kształtować ludziom przyzwyczajenia i to, w jaki sposób mają się zachowywać. Uważam, że lepszym wyjściem był pomysł mojego ugrupowania, który zakładał dwie wolne niedziele w miesiącu dla pracowników sklepów. Jednak postanowiono inaczej i nie obejdzie się to bez negatywnego wpływu dla przedsiębiorców prowadzących centra handlowe, a także dla samej gospodarki – wskazał przewodniczący regionu warszawskiego i członek zarządu Nowoczesnej.

Karol Karski z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że sklepy nie tracą na ograniczeniu handlu w niedziele. Zdaniem europosła, Polacy i tak robią zakupy, tyle że w inne dni tygodnia.

Ponadto w audycji politycy rozmawiali również o temacie przejścia części posłów Nowoczesnej do Platformy Obywatelskiej, wprowadzeniu przepisów RODO oraz o przyszłości i możliwych koalicjach wśród partii opozycyjnych.

"Debatę Polityczną" Polskiego Radia 24 prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 31.12.2018

Godzina emisji: 21.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sachajko: totalna opozycja nie ma o czym rozmawiać z Polakami

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 19:42
– Przedstawiciele tzw. totalnej opozycji cały czas straszą Polaków, zamiast proponować im konstruktywne rozwiązania – powiedział poseł Jarosław Sachajko z ruchu Kukiz’15. W audycji „Rozmowa Polskiego Radia 24” skomentował m.in. wypowiedzi i poczynania przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Protasiewicz: brak działań w celu wsparcia Nowoczesnej byłby z korzyścią dla PiS

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 09:49
– Celem mojego oddelegowania do Nowoczesnej było zachowanie jednego klubu opozycyjnego więcej. Gdybyśmy nie zdecydowali się na ten ruch, wiązałoby się to z licznymi konsekwencjami dla całej opozycji – w ten sposób Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów tłumaczył swoje dołączenie do poselskiego koła Nowoczesnej.
rozwiń zwiń