Piotr Arak: Polska będzie się rozwijała szybciej niż kraje południa Europy

2020-12-31, 16:00

Piotr Arak: Polska będzie się rozwijała szybciej niż kraje południa Europy
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

- Kraje południa Europy cofnęły się w czasie i nie mają perspektywy powrotu do tego, co było do tej pory. My, czyli Polska, Czechy i Węgry będziemy rozwijać się trochę szybciej - powiedział Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W "Debacie ekonomicznej Polskiego Radia 24" eksperci podsumowali ubiegły rok i pokusili się o prognozy na przyszły. Jej gośćmi byli także dr Artur Bartosiewicz i Marcin Roszkowski.

Trudno znaleźć dziedzinę życia, której nie dotknęłaby pandemia i wszystko co z nią związane. Podobnie było w przypadku sytuacji gospodarczej. Skutki walki z koronawirusem odczuły wszystkie kraje na świecie. Poczynając od największych gospodarek jak Stany Zjednoczone i Chiny, a kończąc na krajach europejskich, w tym Polsce. Goście Polskiego Radia 24 dokonali podsumowania sytuacji gospodarczej w ubiegłym roku.

"Świat uzależniony od jednego rynku"

Powiązany Artykuł

pixabay wykres gospodarka 1200.jpg
Odbudowa gospodarki po pandemii. Stodolak: Polska przechodzi ten kryzys relatywnie suchą stopą

Dr Artur Bartosiewicz ze Szkoły Głównej Handlowej zaznaczył, że sytuacja wywołana przez koronawirusa była zupełnie nowa i nieznana do tej pory. - Był to na pewno rok szokowy dla gospodarki. Jeżeli byśmy prześledzili nasze doświadczenia ze zjawiskami kryzysowymi, to one oczywiście za każdym razem były zjawiskami zaskakującymi, ale jednak gospodarka wcześniej otrzymywała różne sygnały i można było się do tego w jakiś sposób przygotować. W przypadku koronawirusa to jest szok, który złamał wszelkie dotychczasowe doświadczenia - powiedział.

Czytaj także:

    Zdaniem ekonomisty kryzys gospodarczy pokazał, jak świat uzależniony jest od chińskiej gospodarki. - Zmiany zachowań konsumenckich i zmiany w łańcuchu dostaw to było mocne uderzenie. Przede wszystkim uświadomiliśmy sobie, jak mocno globalizacja światowa uzależniona jest od jednego rynku, który uznawaliśmy za wartość. Rynek azjatycki jako tanie zaplecze Europy i świata szybko okazał się nie czynnikiem rozwojowym, ale degradującym. Byliśmy tak od niego uzależnieni, że brak tego rynku sparaliżował pozostałe - ocenił ekspert.

    "Szczepionka jest nadzieją"

    Na początku listopada amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer oraz niemiecki BioNTech poinformowały, że stworzona przez nich szczepionka na COVID-19 wykazuje się ponad 90-procentową skutecznością. Wiadomość ta spowodowała, że wszystkie najważniejsze indeksy giełdowe na świecie zareagowały euforią i zanotowały wzrosty. Spowodowane było to tym, że od początku pandemii rynki trwały w nieustannej niepewności. Mimo powstania szczepionki świat gospodarczy nadal ma wiele niewiadomych i dużo niepewności, ale daje ona nadzieję. Takie samo zdanie na ten temat ma Wojciech Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. - Szczepionka jest nadzieją i brzegiem, do którego płyniemy. Jeszcze parę miesięcy temu uczyliśmy się, jak żyje się z tym wirusem i nie za bardzo było wiadomo, w którym kierunku to zmierza i co jest na końcu tej drogi. Dzięki szczepionce na pewno będziemy mieli nowe otwarcie - powiedział ekonomista.

    Sytuacja w Polsce i Europie

    Powiązany Artykuł

    praca pomoc para komputer 1200.jpg
    "Jest możliwość, by stanąć w szranki". Ekspert o gospodarce europejskiej po pandemii

    Zdaniem Piotra Araka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska, po kryzysie pandemicznym, powinna notować wzrost. - Wydaje mi się, że szybko będziemy podążali do tej ścieżki wzrostu sprzed kryzysu. Biorąc pod uwagę, że będziemy zaszczepiać dużą część populacji to od połowy 2021 roku zaczniemy gospodarczo odbijać - powiedział.

    Czytaj także:

    - Na południu Europy w Grecji, Portugalii, Hiszpanii będzie bardzo trudno powrócić do tego, co było wcześniej. Kraje te, jeżeli chodzi o wielkość gospodarki, są albo pod koniec lat 90. albo na początku lat dwutysięcznych. Oznaczałoby to, że cofnęli się w czasie i nie mają perspektywy, aby spojrzeć na to, co było do tej pory. My, czyli Polska, Czechy, Węgry, będziemy rozwijać się trochę szybciej. Ale czy to nam pomogło? Wolałbym, żeby świat był bez pandemii - podsumował ekspert.

    Zachęcamy do wysłuchania całej debaty

    Posłuchaj

    Posłuchaj

    Gospodarcze podsumowanie roku i prognozy na przyszły. Debatują: dr Artur Bartosiewicz, Marcin Roszkowski i Piotr Arak 44:48
    +
    Dodaj do playlisty

    ***

    Audycja: "Debata ekonomiczna Polskiego Radia 24"

    Prowadził: Wojciech Surmacz

    Goście: dr Artur Bartoszewicz (SGH), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Piotr Arak (Polski Instytut Ekonomiczny)

    Data emisji: 31.12.2020

    Godz. emisji: 15:06

    dz

    Polecane

    Wróć do strony głównej