more_horiz

"Rosja zmieniła obszar, na którym będzie działać". Daniel Boćkowski o przegrupowaniach wojsk

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 10:25
- Rosja bez wątpienia zmieniła obszar, na którym będzie działać. Jednak kwestią dyskusyjną jest to, czy to jest tylko i wyłącznie Donbas - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku). Gośćmi audycji byli także prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (UŁ).
Rosja przegrupowuje wojska na Ukrainie.
Rosja przegrupowuje wojska na Ukrainie. Foto: PAP/STRINGER

W sobotę rano sztab ukraińskich sił zbrojnych przekazał, że "przeciwnik kontynuuje przygotowania do ofensywy na wschodzie Ukrainy w celu przejęcia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim". Jak dodano, trwa przerzut sił z Białorusi do rosyjskich obwodów biełgorodzkiego i woroneskiego.

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Daniel Boćkowski zaznaczył, że "bez wątpienia Rosja zmieniła obszar, na którym będzie działać". - Czy to jest tylko i wyłącznie Donbas, to jest kwestia dyskusyjna - ocenił.

"Siły separatystów są, jakie są"

- Rosja zostawiła cały obwód ługański i doniecki separatystom, którzy mieli tam zrobić za nią całą robotę - powiedział. - Okazało się jednak, że siły ich republik separatystycznych są takie, jakie są, i brakuje tam sił, aby ogłosić ich pełną kontrolę nad republikami ługańską i doniecką - dodał.

Prof. Arkadiusz Jabłoński odniósł się z kolei do komunikatu ukraińskiego MSZ, w którym poproszono o dodatkową broń. - To jest wezwanie o uzupełnienie braków, aby móc prowadzić te realną wojnę czy też obronę własnych terytoriów i odzyskać te, które zostały zdobyte w 2014 roku - podkreślił.

Jak dodał, "Amerykanie wysłali sygnał, że nastąpi uzbrojenie nie tylko w broń, która służyła nękaniu przeciwnika, ale i w taką, która pozwoli na odbicie zabranych terenów". 

Koniec wojny 9 maja?

W rozmowie uczestniczył także prof. Jacek Reginia-Zacharski, który skomentował pojawiające się spekulacje na temat tego, iż wojna na Ukrainie mogłaby zakończyć się 9 maja, czyli w Dzień Zwycięstwa. - Rozumiem, że istnieje taki naturalny wręcz odruch szukania cezur, kiedy to się skończy - wskazał. - Powiem jednak, że ja bym się jakoś szczególnie nie przywiązywał do tejże daty w wymiarze czy to strategicznym, czy operacyjnym - ocenił.

- Trudno sobie co prawda wyobrazić sytuację, w której Kreml, na przykład przy okazji defilady, która z pewnością się odbędzie, nie odniósłby się do sytuacji na Ukrainie, nie obwieściłby sukcesu, niezależnie od tego, czy zostanie on osiągnięty, czy nie i jeśli tak, to w jakim wymiarze - podkreślił. Jak dodał, "nie sądzę jednak, aby do 9 maja nastąpiły jakieś istotne rozstrzygnięcia na poziomie średniotrwałym".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
53:52 Debata PR24.mp3 Jacek Reginia-Zacharski: nie sądzę, aby do 9 maja nastąpiły jakieś istotne rozstrzygnięcia (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Debata PR24

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ), prof. Daniel Boćkowski (politolog, Uniwersytet w Białymstoku), prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)

Data emisji: 9.04.2022

Godzina emisji: 09.06

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


jb

Zobacz także

Zobacz także