more_horiz

136. dzień wojny na Ukrainie. Prof. Reginia-Zacharski: nastąpi przesunięcie środka ciężkości prowadzonych walk

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 10:38
- One mają trochę różny "wydźwięk" i znaczenie. Jednak wydaje się, że na tym odcinku donbaskim to będą dwa spoty, które w najbliższym czasie będą przykuwać uwagę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski. Gośćmi "Debaty PR24" byli także dr hab. Daniel Boćkowski i prof. Mieczysław Ryba.  
Saperzy poszukują odłamków pocisków Uragan, wykorzystanych przez rosyjskie wojska do ostrzału budynków w rejonie Charkowa
Saperzy poszukują odłamków pocisków Uragan, wykorzystanych przez rosyjskie wojska do ostrzału budynków w rejonie CharkowaFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Trwa 136. dzień wojny na Ukrainie. "Od początku działań bojowych siły zbrojne Rosji zrealizowały 6443 wyloty lotnictwa taktycznego i przeprowadziły 626 ataków rakietowych z użyciem pocisków Iskander i Kalibr" - powiadomił w czwartek gen. Ołeksij Hromow, wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Aktualną sytuację na froncie skomentował dr hab. Daniel Boćkowski, w którego ocenie ona bardzo się skomplikowała. - Uderzenie rosyjskie na kierunku ługańskim zakończyło się o tyle sukcesem, że Ukraińcy w sposób zorganizowany wycofali się pod ogromnym naciskiem mas ognia, ludzi i sprzętu. (...) Ukraińcy stworzyli nowe obszary oporu - zaznaczył. 

Jak dodał ekspert ds. bezpieczeństwa, front jest bardzo skomplikowany na północy. - Charków jest znowu w zasięgu artylerii rosyjskiej, tam Ukraińcom nie udało się utrzymać tych terenów, kiedy doszli do granicy - wyjaśnił. 

Prof. Jacek Reginia-Zacharski zwrócił uwagę na to, że w najbliższym czasie zmienią się newralgiczne punkty "operacji" rosyjskiej. 

- W analizach i pewnych prognozach wskazuje się na dwa takie miejsca, które zapewne staną się soczewkami, które będą koncentrować uwagę strategów, analityków i zapewne mediów. To Krematorsk i Słowiańsk. One mają trochę różny "wydźwięk" i znaczenie. Jednak wydaje się, że na tym odcinku donbaskim to będą dwa spoty, które w najbliższym czasie będą przykuwać uwagę - ocenił.   

Z kolei prof. Mieczysław Ryba odniósł się m.in. do kwestii obecnych działań Federacji Rosyjskiej, a także zmian w polityce brytyjskiej. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
50:04 PR24_mp3 2022_07_09-09-06-53.mp3 Goście Jerzego Jachowicza o bieżącej sytuacji na Ukrainie ("Debata PR24") 

***

Audycja: Debata w PR24

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: dr hab. Daniel Boćkowski (ekspert ds. bezpieczeństwa, Uniwersytet w Białymstoku), prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), prof. Mieczysław Ryba (historyk, Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Data emisji: 9.07.2022

Godzina emisji: 09.06 

kmp

Zobacz także

Zobacz także