100. rocznica urodzin Tadeusza Borowskiego. "Jego twórczość wciąż jest nam potrzebna"

2022-11-13, 22:35

100. rocznica urodzin Tadeusza Borowskiego. "Jego twórczość wciąż jest nam potrzebna"
Tadeusz Borowski do obozu w Oświęcimiu trafił, gdy miał dwadzieścia jeden lat. Przetrwał. . Foto: Materiał promocyjny/ Wydawnictwo Marginesy

- Myślę, że jego dzieła literackie sensu stricto są najwyższego lotu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. Z kolei w ocenie Krzysztofa Masłonia proza Tadeusza Borowskiego jest czymś, bez czego "nie da się zrozumieć tego wszystkiego, co się wydarzyło". - Jest to nam w dalszym ciągu potrzebne, choć jest to bardzo ciężka i trudna literatura - dodał. 

Poeta, prozaik, publicysta. Tadeusz Borowski jest autorem takich opowiadań jak: "Pożegnanie z Marią", "U nas w Auschwitzu", "Kamienny świat" czy "Byliśmy w Oświęcimiu". 12 listopada minęła setna rocznica urodzin pisarza.

O autorze, który był więźniem Auschwitz i Dachau, rozmawiali Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń. 

- Przez "Opowiadania" doszedłem do jego poezji. Był świetnym poetą - przyznał Tomasz Zapert. - Opowiadania, które przeczytałem, bardzo we mnie tkwią, ten traumatyzm okupacji, obozów niemieckich, obozów śmierci. To jest unikalne świadectwo w literaturze światowej - ocenił.

Również na katastrofizm w twórczości pisarza, który widać już przed Zagładą, zwrócił uwagę Krzysztof Masłoń. - Nic ważniejszego nie zostało napisane na ten temat, mimo tego, że autorów, którzy próbowali się zmierzyć z tą tematyką, było wielu - podkreślił.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert o Tadeuszu Borowskim i jego twórczości ("Poczytnik") 23:19
+
Dodaj do playlisty

 

      

* * *

Audycja: Poczytnik

Prowadzą: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Data emisji: 13.11.2022

Godzina emisji: 22.06

kmp/kor

Polecane

Wróć do strony głównej