Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jan Dziedziczak: jest nas na świecie prawie 60 mln
- Są miejsca na świecie - nisko się kłaniam naszym rodakom, którzy tam mieszkają - gdzie mamy siódme pokolenie, szóste pokolenie, a oni cały czas czują się Polakami, są z tego dumni - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą. 2 maja obchodzić będziemy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
2023-04-30, 13:03
W czasie majówki mamy dwa wielkie święta - 1 maja jest Święto Pracy, 3 maja - Święto Konstytucji. Między nimi jest 2 maja - dzień często pomijany, dodatek do długiego weekendu. Tymczasem jest to dzień wypełniony ważnymi obchodami. Od pewnego czasu w dniu 2 maja obchodzimy Święto Flagi RP, a także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Kim jest Polonia, a kim Polacy za granicą?
W Polskim Radiu 24 mówił o tym pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Gość audycji wyjaśnił na początku zasadniczą różnicę między tymi dwoma pojęciami. Polonia - wyjaśnił - to, w uproszczeniu, ci Polacy, którzy wyjechali z ojczyzny oraz ich potomkowie. Polacy za granicą nigdy z kraju nie wyjeżdżali. Mieszkają tu, gdzie mieszkali ich przodkowie. To zmiana granic państwa wpłynęła na to, że często, choć nigdy nigdzie się nie ruszali, w pewnym momencie przestali mieszkać w Polsce.
- Bardzo się cieszę, że Polacy, żyjący za granicą, mają swoje święto i bardzo się cieszę, że jest to święto będące wigilią Święta Konstytucji 3 Maja i będące jednocześnie Świętem Flagi. To się wszystko wspaniale łączy. Konstytucja 3 maja jest absolutnie czymś, co naszych rodaków na całym świecie - i w Polsce, i poza granicami - spaja. Jesteśmy z tego dumni, że jesteśmy narodem, który uchwalił konstytucję tak światłą, tak nowoczesną, demokratyczną, ale też będącą pierwszą taką konstytucją w Europie i drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych - mówił Jan Dziedziczak.
Dodał także, że kolejnym symbolem spajającym wszystkich Polaków na całym świecie jest nasz symbol narodowy - Flaga RP. Toteż tym lepiej, że Dzień Polonii i Polaków za Granicą łączy się ze Świętem Flagi RP.
REKLAMA
Jan Dziedziczak: jest nas prawie 60 mln
- Jeśli traktujemy naród, jako wspólnotę ludzi, których coś łączy, to nas wszystkich jest prawie 60 mln. Dlatego że jeśli patrzymy w sposób narodowy, etniczny, to znaczy, że jesteśmy grupą ludzi, których łączy wspólna historia, kultura, tradycje, język, często wiara, to jesteśmy grupą znacznie szerszą, niż polscy obywatele - wyjaśnił minister.
Jan Dziedziczak przyznał, że liczba Polaków maleje - zarówno w Polsce, jak i na świecie. W kraju jest to spowodowane problemami demograficznymi. Za granicą - wynika z kilku kwestii: część emigrantów wraca do Polski, ale znacznie poważniejszym problemem jest utrata więzi z ojczyzną w kolejnych pokoleniach.
- Chociaż są miejsca na świecie - nisko się kłaniam naszym rodakom, którzy tam mieszkają - gdzie mamy siódme pokolenie, szóste pokolenie, a oni cały czas czują się Polakami, są z tego dumni - dodał Dziedziczak.
- XXV Forum Polonijne. Minister Dziedziczak: emigracja to droga pełna trudów
- Rząd chce wprowadzić nowe odznaczenie. Otrzymają je "Zasłużeni dla Polonii i Polaków za Granicą"
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Jan Dziedziczak (sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą)
Data emisji: 30.04.2023
Godzina emisji: 11.06
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA