Pat w małopolskim sejmiku. Pietrykowski: trzeba rozmawiać, nie chcemy ponownych wyborów
- Walka w polityce jest naturalna, ale interes ponad podziałami powinien nas prowadzić do wspólnego rozwiązania problemu (…). Nie bierzemy pod uwagę, że koszt ponownych wyborów jest gigantyczny. Te wybory nie są nikomu potrzebne, trzeba rozmawiać, trzeba dyskutować - mówił w Polskim radiu 24 Norbert Pietrykowski (Polska 2050), który o sytuacji w sejmiku w Małopolsce dyskutował z Dorotą Arciszewską-Mielewczyk (Prawo i Sprawiedliwość).
2024-07-04, 10:35
Do przedterminowych wyborów w Małopolsce dojdzie, jeżeli do środy 10 lipca radni nie wybiorą zarządu województwa. Na taki termin wskazał Wydział Prawny i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Mimo większości PiS kandydat tej partii na marszałka poseł Łukasz Kmita, rekomendowany przez prezesa ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, podczas pięciu dotychczasowych głosowań nie uzyskał wystarczającego poparcia do objęcia urzędu marszałka.
"Albo gra w drużynie, albo partykularne interesy"
Dorota Arciszewska-Mielewczyk stwierdziła, że członkowie PiS powinni wykazać się lojalnością wobec własnego ugrupowania. - Jeżeli ktoś z nami współpracuje, idzie z naszych list do sejmiku, Sejmu czy Senatu, to jakieś zobowiązanie, dyscyplina i lojalność obowiązuje. Popieram zdanie prezesa Kaczyńskiego, że jeśli ktoś chce urządzać rebelię, to się z takimi osobami pożegnamy. Tak zrobiliśmy w województwie pomorskim. Albo gra się w drużynie, albo patrzy przez pryzmat partykularnych interesów. Rozumiem, że są czasami okoliczności, gdzie ewidentnie nie zgadzamy się z jakąś linią programową albo realizacją zadań, które są ważne dla jakiegoś regionu, ale tu jest strategiczna gra - podkreślała posłanka.
Posłuchaj
"Niektórzy politycy chcą być gwiazdami jednego sezonu"
Norbert Pietrykowski apelował o konsensus. - Polityka to gra zespołowa. Problem niektórych polityków samorządowych czy parlamentarnych polega na tym, że chcą być gwiazdami jednego sezonu. Tak się nie robi polityki, musimy rozmawiać, musimy słuchać. Niektórzy mają wygórowane ambicje i chcą coś pokazać, mają swoje pięć minut, ale tutaj chodzi o samorząd, tu musimy być ponad podziałami, tu są nasze realne, małe ojczyzny - przypominał gość audycji.
REKLAMA
Kolejna próba wyboru marszałka województwa małopolskiego
Po raz pierwszy kandydatura Kmity przepadła na początku maja - był wówczas jedynym kandydatem na marszałka i uzyskał 13 głosów poparcia. Wskutek wyborczego fiaska prezes PiS Jarosław Kaczyński rozwiązał lokalne struktury ugrupowania.
Nieoficjalnie mówi się o podziale PiS w sejmiku na frakcję zwolenników Kmity, a więc i posłów Ryszarda Terleckiego i Mateusza Morawieckiego, oraz frakcję obecnego marszałka Witolda Kozłowskiego, a szerzej europoseł Beaty Szydło i posła Andrzeja Adamczyka.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Dwie strony
REKLAMA
Prowadzący: Karol Surówka
Goście: Norbert Pietrykowski (Polska 2050) i Dorota Arciszewska-Mielewczyk (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 4.07.2024
Godzina emisji: 08.35
REKLAMA
PR24/ka/wmkor
REKLAMA