more_horiz

Reparacje wojenne. Wargocka: Polska podejmuje także walkę o prawdę historyczną

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 09:45
- Społeczeństwo polskie oczekuje od klasy politycznej, aby w kwestii reparacji mówić jednym głosem. Taka debata będzie się odbywała również w polskim parlamencie i społeczeństwie, choć nie ma przesłanek w tym momencie, że ta zgoda będzie miała miejsce, trzeba nad nią pracować - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wargocka (Prawo i Sprawiedliwość). Gościem audycji był także Bogusław Wontor (Nowa Lewica).

1 września, w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

Według wyliczeń łączna kwota strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Rząd zapowiada, że na podstawie tego dokumentu będzie ubiegał się o odszkodowania od Niemiec.

Teresa Wargocka komentowała dyskusje wokół przedstawionego raportu. - Platforma Obywatelska w pierwszych komentarzach po ogłoszeniu raportu ws. reparacji kwestionowała zasadność tego wystąpienia, twierdząc, że jest niemożliwe i pogorszymy stosunki z Niemcami. Po kilku dniach, gdy okazało się, że zdecydowana większość społeczeństwa jest za tym, aby takie roszczenia wysuwać, zadeklarowała, że nie będzie przeszkadzała, to już dużo, jednocześnie chce rozliczać rząd ws. tych działań. To kolejny temat, gdy PO staje się totalną opozycją - oceniła.

- Jeżeli tego nie podejmiemy, z powodu jakichkolwiek obaw, lęków czy interesów, może okazać się, że za pewien czas będą wysuwane roszczenia do ziem polskich, jak miało to miejsce w nieodległym czasie. Jeżeli Polska będzie słaba na arenie międzynarodowej, różne sytuacje mogą mieć miejsce. Polska podejmuje w tej chwili walkę o prawdę historyczną, to nie mniej ważne niż pieniądze, które można uzyskać z odszkodowań - dodała.

Bogusław Wontor apelował o ostrożność w kwestii dochodzenia odszkodowań. - Pytanie, czy uzyskanie reparacji jest możliwe i czy będzie się nam opłacało. Będą też głosy, dlaczego nie domagamy się odszkodowań od Rosji, czy pytania o ziemie zachodnie Polski. Do sprawy reparacji trzeba podchodzić ostrożnie. Dziś stanowisko Niemców jest twarde, nie ma możliwości rozmowy, ale może się ono zmienić. Apelowałbym do podejmujących rozmowy, by robić to mądrze i nie wylać dziecka z kąpielą, żebyśmy nie zrobili więcej złego niż dobrego […]. Trzeba tę rozmowę prowadzić mądrze, żeby się np. za chwilę nie okazało, że rozmawiamy nt. Polski zachodniej, Niemcy co jakiś czas wracają z tą sprawą - przypominał.

Posłuchaj
19:52 PR24_mp3 2022_09_07-08-07-54.mp3 Teresa Wargocka i Bogusław Wontor (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Teresa Wargocka, Bogusław Wontor 

Data emisji: 07.09.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także