more_horiz

Sprawa środków z KPO. Piotr Król: opozycja wykorzystuje instytucje unijne do ataków na polski rząd

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 09:02
Wraz z podpisaniem ustaleń operacyjnych nie ma już biurokratycznych przeszkód, by Warszawa złożyła wniosek o pierwszą wypłatę z unijnego Funduszu Odbudowy. Jednak, by pieniądze zostały przekazane, muszą być spełnione tak zwane kamienie milowe, czyli konkretne warunki. O perspektywie otrzymania przez Polskę środków z UE dyskutowali Piotr Król (PiS) i Dariusz Joński (KO).

Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Są one niezbędne, by można było złożyć wniosek o pierwsze płatności z KPO. Najpierw podpis pod dokumentem złożył minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, później podpisał się komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni.

Dariusz Joński komentował te odniesienia. - Przed nami kluczowy tydzień, jest też wniosek opozycji w sprawie odwołania ministra Ziobro, który robi wszystko, aby te pieniądze do Polski nie popłynęły (…). Te pieniądze powinny już być rok temu, to fundusz, który miał być przeznaczony na odbudowę gospodarki po pandemii (…). To są środki na odbudowę gospodarki. Jak patrzę na to, co robi rząd, to widzę, że robi dokładnie odwrotnie - nie chce odbudowy gospodarki, nie chce pieniędzy - stwierdził.

Piotr Król zauważył, że polska opozycja stosuje taką taktykę, by wykorzystywać Parlament Europejski i instytucje unijne do tego, by atakować własny rząd. - Nie oczekujemy, że opozycja będzie nam klaskać, ale ci ludzie jednocześnie proponują w instytucjach europejskich przyjmowanie rezolucji na temat tego, jak w Polsce jest źle, a potem przychodzą i mówią o braku środków z KPO z fikcyjnych powodów, które sami zgłaszają - odpowiadał rozmówcy.

Aby środki z KPO zostały przekazane Polsce, muszą być spełnione tak zwane kamienie milowe, czyli konkretne warunki. Sposób ich weryfikacji określają ustalenia operacyjne liczące kilkaset stron. Co do samych warunków wypłaty trwają obecnie rozmowy na linii Warszawa - Bruksela.

Czytaj także:

KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". 17 czerwca państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji około 76 miliardów euro.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Piotr Król, Dariusz Joński

Data emisji: 12.12.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także