more_horiz

Rocznica stanu wojennego. Rusecka: nie rozliczono sprawców zbrodni i ich mocodawców

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 09:23
- Potrzebna jest prawda historyczna przekazywana młodemu pokoleniu. W tej chwili tak naprawdę zamazane jest, kto stał po której stronie, kto był oprawcą i katem, a kto prawdziwym bohaterem - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Rusecka (PiS), która dyskutowała z Bożeną Żelazowską (PSL).
Wojciech Jaruzelski wnioskował o dodatki dla dowódców pacyfikacji protestów robotniczych
Wojciech Jaruzelski wnioskował o dodatki dla dowódców pacyfikacji protestów robotniczych Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

41 lat temu 13 grudnia wypadał w niedzielę. Tego dnia o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego, w którym generał informował o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego.

Realizując założenia projektu "Archiwum zbrodni", prokuratorzy podjęli na nowo oraz wszczęli łącznie 14 śledztw w sprawach zbrodni komunistycznych popełnionych w latach 80. ub. wieku, których sprawcy nie zostali dotąd pociągnięci do odpowiedzialności karnej - powiedział "Gazecie Polskiej Codziennie" prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Bożena Żelazowska oceniała, że w ostatnich latach zmieniła się narracja dotycząca stanu wojennego, obecnie te wydarzenia są wyjaśniane i nie są relatywizowane. - To ciemna karta polskiej historii, dziś możemy o tym mówić jasno i zadośćuczynić tym, którzy przeżyli te działania. Tak się dzieje, działacze antykomunistyczni otrzymali dodatki, dziś inaczej możemy mówić o tej trudnej karcie polskiej historii - stwierdziła.

Urszula Rusecka zwracała uwagę, że wykonawcy zbrodni stanu wojennego nie zostali rozliczeni. - Chociażby sprawcy śmierci dziewięciu górników z Wujka nie zostali osądzeni, tak jak ich mocodawcy, którzy wydali rozkaz. Gen. Jaruzelski został pochowany z honorami państwowymi, a wśród naszej opozycji gwiazdorzy gen. Mazguła mówiący, że stan wojenny to był "spacerek". To jest dramatyczne, pamiętam, co się wówczas działo - zaznaczyła.

Posłuchaj
20:29 PR24 2022_12_13-08-06-46.mp3 Urszula Rusecka i Bożena Żelazowska o rozliczeniu sprawców zbrodni stanu wojennego (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Urszula Rusecka, Bożena Żelazowska

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 8.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także