more_horiz

"Trzeba rozwiać wątpliwości". Marta Kubiak o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 09:15
- Kiedy przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przyjechała do Polski, powiedziała, że wszystkie kwestie, które powinny być spełnione, są spełnione, a pieniądze zostaną wypłacone. Po powrocie do Brukseli nagle okazało się, że są kolejne warunki, które należy spełniać - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak (PiS), która dyskutowała z Andrzejem Rozenkiem (PPS).  

Tematem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem MS Zbigniewem Ziobro i politykami Solidarnej Polski były zmiany proponowane w projekcie nowelizacji ustawy o SN autorstwa posłów PiS oraz kwestia funduszy z Krajowego Programu Odbudowy.

Marta Kubiak zauważyła, że przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wymaga doprecyzowania. - Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, to trzeba je rozwiać. Oczywiście wszystkim nam zależy na tym, żeby te pieniądze jak najszybciej popłynęły. Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt zostanie przeprocedowany i przyjęty - stwierdziła poseł i dodała, że choć rząd szuka porozumienia z Komisją Europejską, to można odnieść wrażenie, że wątpliwości instytucji europejskich są pozamerytoryczne.

Andrzej Rozenek zwracał uwagę, że zgodnie z wypowiedziami ministra Szynkowskiego vel Sęka projekt zmian w ustawie został uzgodniony z UE i nie powinien być w istotny sposób modyfikowany. - Po czym okazało się, że projekt nie był przedyskutowany z prezydentem Dudą ani koalicjantem PiS, ministrem Ziobro i trzeba go było wycofać. Trwają konsultacje w obozie Zjednoczonej Prawicy, które muszą zakładać, że coś da się w tym projekcie zmienić. Wg ekspertów projekt nie załatwia problemu kamieni milowych, tylko jest zasłoną dymną - stwierdził i przypomniał, że opozycja ma własne projekty zmian w ustawie, spełniające "kamienie milowe".

Posłuchaj
21:16 [PR24] PR24 (PKiN) 28 grudzień 2022 08_07_15.mp3 Marta Kubiak i Andrzej Rozenek o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

13 grudnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który, według autorów, ma wypełnić "kamień milowy", kluczowy dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Dwa dni po złożeniu projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Marta Kubiak, Andrzej Rozenek

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także