Propozycje zmian w Trybunale Konstytucyjnym. "Kluczowa jest kolegialna prezesura"

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do dwóch ustaw reformujących Trybunał Konstytucyjny. Nowa ustawa o TK zakłada, że sędziowie Trybunału będą wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W Polskim Radiu 24 propozycję zmian komentowała Ewa Siedlecka (tygodnik "Polityka").

2024-09-14, 22:15

Propozycje zmian w Trybunale Konstytucyjnym. "Kluczowa jest kolegialna prezesura"
Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym i przepisy wprowadzające tę ustawę zostały uchwalone przez Sejm 24 lipca. Razem z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet kompleksowej reformy TK. Foto: Grzegorz Czapski/Shutterstock

Przepisy wprowadzające ustawę o Trybunale Konstytucyjnym zawierają regulacje przejściowe, dostosowujące i uchylające obecnie obowiązujące ustawy odnoszące się do funkcjonowania Trybunału.

Ewa Siedlecka odniosła się do propozycji zmian w Trybunale Konstytucyjnym. - Jest tu wiele rozwiązań, które od dawna były postulowane, zwróciłabym uwagę na kolegialną prezesurę w Trybunale. Prezes nie rządziłby tak jak dzisiaj, gdy wszystko od niego zależy, ale kolegialnie. To w dużym stopniu utrudnia polityczną manipulację, która widzieliśmy w czasie, gdy trybunał był jeszcze konstytucyjny, na początku rządów PiS, gdy dominowali w nim sędziowie a nie dublerzy i sędziwie o wątpliwej niezależności i gdy obsadzono w roli prezeski Julię Przyłębską. Okazało się, że tak rządzi ona ruchem spraw, że sprawy wrażliwe politycznie są przydzielane w takich składach, żeby wyroki odpowiadały życzeniu władz - przypominała.

Poprawki umożliwią m.in. wybranemu przez Sejm sędziemu Trybunału złożenie ślubowania bez udziału prezydenta - przed notariuszem. Wprowadzą też pełną jawność oświadczeń majątkowych sędziów.  Kandydaci mają mieć od 40 do 70 lat i w 4-letnim okresie poprzedzającym wybór nie mogą sprawować mandatu posła, senatora lub posła do Parlamentu Europejskiego, być członkiem Rady Ministrów ani partii politycznych. Regulacja ustanawia też 14-dniowy termin odebrania ślubowania sędziowskiego przez prezydenta, liczony od dnia wyboru przez Sejm.

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Ewa Siedlecka o reformie wymiaru sprawiedliwości (Stan rzeczy) 24:01
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * * 

AudycjaStan rzeczy
ProwadziDominika Sitnicka
Gość: Ewa Siedlecka (tygodnik "Polityka")
Data emisji: 13.09.2024
Godzina emisji: 21.33

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej