more_horiz

Andrzej Dera: cały świat będzie słuchał tego, co Joe Biden powie w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 21:48
- Wizyta Joe Bidena w Polsce jest bardzo znamienna. Po raz pierwszy w historii się zdarza, że prezydent Stanów Zjednoczonych w ciągu 12 miesięcy jest drugi raz w jednym kraju. Ale sytuację też mamy nadzwyczajną - mówił w Polskim Radiu 24 minister w KPRP Andrzej Dera.
Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RPFoto: PR/Sławomir Pabian

Joe Biden w poniedziałek bez wcześniejszych zapowiedzi odwiedził Kijów - stolicę walczącej od blisko roku z pełnoskalową rosyjską agresją Ukrainy. Wieczorem tego samego dnia amerykański prezydent przybył do Polski, gdzie we wtorek i środę odbędzie oficjalną wizytę.

"Znamienna" wizyta Joe Bidena w Warszawie

W Polskim Radiu 24 mówił o tym prezydencki minister Andrzej Dera. Gość audycji podkreślił, jak istotna była wizyta Joe Bidena w Kijowie. Jego zdaniem cały świat patrzy i słucha na to, co Joe Biden robił i mówił w Kijowie, a jutro cały świat będzie słuchał słów, które zostaną wypowiedziane w Warszawie.

O wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce Andrzej Dera stwierdził, że jest to wizyta "znamienna". - Po raz pierwszy w historii się zdarza, że prezydent Stanów Zjednoczonych w ciągu 12 miesięcy jest drugi raz w jednym kraju. Ale sytuację też mamy nadzwyczajną - mówił minister.

Andrzej Dera: w przemówieniu Joe Bidena będzie podziękowanie dla Polaków

Przypomniał, że poprzednia wizyta Bidena w Polsce była związana z rosyjską agresją na Ukrainę i miała miejsce w marcu ubiegłego roku. Obecna - ponowna - wizyta amerykańskiego przywódcy w naszym kraju związana jest z rocznicą tej agresji.

- Jutro będzie też podziękowanie dla Polski, dla Polaków, bo to, co zrobiliśmy, jako naród, jest bardzo dobrze widoczne na całym świecie. Jesteśmy dzisiaj przykładem, w jaki sposób można wspierać i pomagać tym, którzy cierpią w wyniku agresji wojennej. Zrobiliśmy - jako Polacy, jako Polska - rzecz niebywałą i jednym z tych elementów jutrzejszego wystąpienia będzie podziękowanie prezydenta Stanów Zjednoczonych - wyjaśnił Andrzej Dera.

- Polacy doskonale wiedzą, że to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Nam ogromnie zależy na tym, żeby agresor nie wygrał na Ukrainie, bo dzięki temu Polska będzie bezpieczna - dodał minister.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:50 PR24 2023_02_20-19-06-04.mp3 Andrzej Dera o wizycie Joe Bidena w Warszawie ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Andrzej Dera (minister w KPRP)
Data emisji: 20.02.2023
Godzina emisji: 19.06

Zobacz także

Zobacz także