more_horiz

Bogusław Sonik: PO przez ostatnie lata maszerowała w lewo

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 11:20
- To utwardzanie własnego elektoratu, któremu mówi się: "mobilizujcie się, musimy wygrać za wszelką cenę" - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł niezrzeszony, niegdyś członek PO, Bogusław Sonik, komentując start Romana Giertycha z listy partii Donalda Tuska. - Zniechęca to elektorat o bardziej lewicowym charakterze, który był przyciągany do Platformy Obywatelskiej, bo taki był marsz kierownictwa partii przez ostatnie lata - dodał polityk.
Zdaniem Bogusława Sonika, nominacja Romana Giertycha zniechęci elektorat lewicowy,m przyciągany do PO w ostatnich latach
Zdaniem Bogusława Sonika, nominacja Romana Giertycha zniechęci elektorat lewicowy,m przyciągany do PO w ostatnich latachFoto: MOZCO Mateusz Szymanski/ Shutterstock

- Nie wiem, jak się zachowa Roman Giertych w tej sprawie, myślę, że wszyscy oczekujemy jego deklaracji. Natomiast wszystko ze strony PO czy Donalda Tuska jest podporządkowane zwycięstwu za wszelką cenę, czyli rozszerzeniu maksymalnie palety osób startujących w taki sposób, by można było powiedzieć, że "przyciągamy wszystkich, którzy są przeciwnikami PiS" - powiedział w Polskim Radiu 24 były poseł PO, obecnie niezrzeszony, Bogusław Sonik.

W niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Sopotu lider PO Donald Tusk ogłosił, że na liście Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w woj. świętokrzyskim z ostatniej pozycji wystartuje Roman Giertych. W tym kontekście przypominano, że na listach KO miało nie być osób, które nie zgadzają się na nowe przepisy aborcyjne, które proponuje Platforma Obywatelska. Chodzi o możliwość dokonania aborcji do 12 tygodnia ciąży.

Czytaj także w TVP.Info: Premier: Czternastki, 800 Plus, Via Carpatia – dla Tuska to nieosiągalna skuteczność

"Lewicowy marsz" PO przez ostatnie lata

W ocenie parlamentarzysty "Roman Giertych ma być rodzajem rakiety V1, V2". - Ma się wymykać obostrzeniom czy regułom, które były stosowane do tej pory w regularnej bitwie, jaka się toczyła. Ma być cudowną bronią, w związku z tym prawdopodobnie dlatego przymyka się oczy na jego poglądy w tej [aborcji - red.] sprawie - dodał.

- To utwardzanie własnego elektoratu, któremu mówi się: "mobilizujcie się, musimy wygrać za wszelką cenę, przestańcie grymasić, to jest walka o wszystko, w związku z tym ten wybór był konieczny, bo niewielka ilość głosów może zdecydować". Na pewno zniechęca to elektorat, który był wabiony, przyciągany do Platformy Obywatelskiej - o bardziej lewicowym charakterze, bo taki był marsz kierownictwa Platformy przez ostatnie lata. W związku z czym można się spodziewać, że wzmocni to partie lewicy, dawne SLD - analizował Bogusław Sonik.

Czytaj także na wPolityce.pl: NASZ SONDAŻ. Sensacyjny przełom. Prawo i Sprawiedliwość ma "czwórkę" z przodu. I jest jeszcze jedna zła wiadomość dla opozycji

Start Giertycha szansą dla Trzeciej Drogi?

Zdaniem parlamentarzysty ze startu Giertycha z list PO ucieszy się Lewica. - Trzecia Droga natomiast, która jest partią środka, centroprawicowej refleksji, która nie chciałaby ulegać regularnej wymianie ciosów i chciałaby iść trochę innym nurtem, przyciągając wyborców umiarkowanych, być może też na tym zyska, za co trzymam kciuki - podkreślił Bogusław Sonik.

Czytaj także w I.pl: Najnowszy spot PiS. Błaszczak: Nie łudźcie się, że politycy PO będą dbali o wasze bezpieczeństwo

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj
23:57 Boguslaw-Sonik--PR24_mp3 2023_08_29-19-05-23.mp3 Bogusław Sonik: Platforma Obywatelska maszerowała w lewo przez ostatnie lata ("Stan rzeczy"/ PR24)

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] KO jest gotowa na koalicję z Konfederacją? Sławomir Neumann składa deklarację

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Michał Wróblewski

Gość: Bogusław Sonik (poseł niezależny, do niedawna w PO)

Data emisji: 29.08.2023

Godzina emisji: 19.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także