more_horiz
Historia

Mieszko II - w cieniu ojca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 05:35
Historia ocenia drugiego króla Polski przez pryzmat sukcesów Bolesława Chrobrego. Mieszko, jak nikt inny, boleśnie przekonał się o tym, że bycie synem wybitnego ojca nie jest łatwe.
Księżna Matylda wręcza księgę liturgiczną Mieszkowi II
Księżna Matylda wręcza księgę liturgiczną Mieszkowi IIFoto: Wikimedia Commons/dp

10 lub 11 maja 1034 roku zmarł Mieszko II, król Polski w latach 1025–1031.

Mieszko był drugim synem Bolesława Chrobrego. Ojciec z niewiadomych przyczyn postanowił odprawić swojego pierworodnego Bezpryma i przygotowywać do przejęcia władzy środkowego syna - Mieszka.

Postawił na złego konia

Następca najpierw współrządził z ojcem jednocześnie ucząc się dyplomacji, sztuki wojennej i – co było rzadkością w tamtych czasach – pisania i czytania. Po jego śmierci w 1025 roku niemal natychmiast się koronował, korzystając z chaosu panującego w Niemczech. Mieszko prowadził aktywną politykę ingerując w sprawy swojego zachodniego sąsiada. Wspierał rebeliantów toczących wojnę z cesarzem Konradem wyprawiając się dwukrotnie do Saksonii.

Mieszko postawił na złego konia. Cesarz w odwecie zmontował koalicję, która napadła na Polskę. W efekcie od kraju odpadły wszystkie ziemie przyłączone przez Chrobrego. Porażki Mieszka spowodowały niezadowolenie w kraju.

- To było państwo nastawione na podbój, z niego żywiące swoje elity i czerpiące swoje siły – wyjaśniał prof. Wojciech Fałkowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".


Posłuchaj
23:21 mieszko ii_wokanda.mp3 Spór o Mieszka II w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" prowadzą prof. Wojciech Fałkowski i prof. Tadeusz Rosłanowski. (PR, 5.09.1995)

 

Król wykastrowany

Wybuchł bunt, na czele którego stanął starszy brat Mieszka - Bezprym. Król musiał zmierzyć się jednocześnie z zagrożeniem wewnętrznym i zewnętrznym. Nie miał wyjścia: musiał uciekać w jedyny możliwym kierunku. Prosto w paszczę lwa, na ziemie swojego wroga, księcia Czech.

Ten uwięził króla i w akcie zemsty za oślepienie ojca przez Chrobrego wykastrował polskiego króla.

- Dziwne jest nie to, że Mieszka wykastrowano, dziwne jest to, że nie upadł na duchu. Był już wtedy bardzo dojrzałym mężczyzną, który nie tylko jakoś to przeżył, ale udało mu się z niewoli czeskiej uciec, pozbyć się braci i odzyskać władzę – podkreślał prof. Marek Urbański w audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia".


Posłuchaj
02:28 mieszko ii___71_07_iii_tr_9-9_1048440311dada0f[00].mp3 Audycja "Nieznane o znanych" Arkadiusza Ekierta poświęcona synowi Bolesława Chrobrego. (PR, 12.01.2007)

Rycheza-Matejko 1200.jpg
Rycheza - pierwsza królowa Polski nie była heterą

W cieniu ojca

Odzyskaną władzą nie nacieszył się długo. Zmarł 11 maja 1034. Tradycyjnie uznaje się go za władcę o niewielkich zdolnościach. Profesor Tadeusz Rosłanowski, który w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" wcielił się w rolę obrońcy Mieszka, zaproponował przy ocenie króla wzięcie pod uwagę również rządów jego ojca:

- Zamiary Chrobrego były właściwie karolińskie. On chciał stworzyć jedno, karolińskie mocarstwo zachodniosłowiańskie i tego musiał bronić Mieszko atakowany ze wszystkich stron - mówił historyk.

Jak odpierał ten argument prof. Wojciech Fałkowski? Posłuchaj audycji.

bm


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem