more_horiz
Historia

Gdzie jest czarny neseser? Kluczowa decyzja Edmunda Rudnickiego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 05:40
Ewakuację płyt nagranych we wrześniu 1939 roku nakazał Edmund Rudnicki, dyrektor Polskiego Radia wyznaczony na to stanowisko przez prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.
Edmund Rudnicki - dyrektor naczelny Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku.
Edmund Rudnicki - dyrektor naczelny Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku.Foto: Polskie Radio/mat. promocyjne

Edmund Rudnicki przed wojną był kierownikiem Wydziału Muzycznego Polskiego Radia. Po ewakuacji dyrekcji Rozgłośni Warszawskiej, stanął na czele pozostającego w stolicy zespołu radiowców, którzy zdecydowali się kontynuować pracę. Stefan Starzyński, prezydent miasta i Komisarz Cywilny przy Dowództwie Obrony Stolicy, mianował go dyrektorem naczelnym Polskiego Radia. Od 17 września, po zbombardowaniu mieszkania, Edmund Rudnicki wraz z rodziną przeniósł się do budynku przy Zielnej 25. To on przekazywał Niemcom majątek radia po kapitulacji stolicy. Edmund Rudnicki od początku okupacji wdał się w konspirację. Kierował konspiracyjną działalnością Polskiego Radia przy Delegaturze Rządu na Kraj. 

***

Polskie Radio zainicjowało w piątek, 6 maja, narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?” wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.

Premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest dla Polskiego Radia jednocześnie impulsem do rozpoczęcia poszukiwań brakującej części kolekcji płyt – akcja opatrzona została hasłem: "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku".

Więcej informacji po adresem czarnyneseser.pl

mat. prasowe/bm