Optymalizacja podatkowa, czyli jasna i ciemna strona globalizacji

2017-03-15, 16:25

Optymalizacja podatkowa, czyli jasna i ciemna strona globalizacji
Podatek od osób prawych na całym świecie jest jednym z elementów budowania konkurencyjności danej gospodarki. . Foto: Joanna Dorota/Shutterstock.com

Raj każdemu kojarzy się inaczej. Nie dla wszystkich jednak jest to skojarzenie pozytywne...chodzi o raje podatkowe, które niejednemu ministrowi finansów spędzają sen z powiek.

Posłuchaj

Czy jest szansa na to, aby do budżetu państwa wpływało więcej środków z podatku CIT? To sprawdzał Błażej Prośniewski z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
+
Dodaj do playlisty

Z  problemem szkodliwej konkurencji podatkowej boryka się także Polska. Czy jest szansa na to, aby do budżetu państwa wpływało więcej środków z podatku CIT? To sprawdzał Błażej Prośniewski.

Podatki dla firm mają wpływ na konkurencyjność poszczególnych krajów

Podatek od osób prawych na całym świecie jest jednym z elementów budowania konkurencyjności danej gospodarki. Dzięki niskim podatkom, rządy poszczególnych krajów europejskich chcą przyciągać do siebie kapitał i inwestycje.

Jasna strona globalizacji –możliwość działania firm w wielu krajach

Z tego dobrodziejstwa, jak mówi  Robert Jaszczuk z firmy doradzej EY, mogą korzystać i korzystają także polskie firmy.


Powiązany Artykuł

pieniądze oszust oszustwo kajdanki lupa 1200.jpg
Co naprawdę wiemy o luce podatkowej z VAT i CIT?

I dodaje, że zaletą globalizacji i otwartości, jest możliwość działalności gospodarczej w różnych krajach. To dotyczy też polskich firm.

Jest też ciemniejsza strona globalizacji. I ta dotyczy danin dla państwa

Ten medal ma jednak także i drugą stronę, tę mroczniejszą. Bo - jak twierdzi Michał Borowski z Crido  Taxand -  ciągłe obniżanie podatku CIT, to droga do nikąd.

Nie można obniżać podatków w nieskończoność

Bo, jak podkreśla, nie można w nieskończoność obniżać podatków.

− A z drugiej strony, zawsze znajdzie się ktoś, kto oferuje jeszcze niższy podatek, z czym mamy do czynienia w rajach podatkowych, mówi gość radiowej Jedynki.

Ile budżet Polski traci na unikaniu podatków przez firmy?

A to co dobre dla przedsiębiorców, nie zawsze jest dobre dla budżetu danego państwa.

Według różnych szacunków, luka w podatku CIT w Polsce waha się od 10 do nawet 46 miliardów złotych. Walka o te środki jest o tyle utrudniona, że znacznie wykracza poza granice Polski.

− I mówimy tu raczej o cenach transferowych, które są tak wyliczone, aby podatek transferować poza polską jurysdykcję, a także o bezpodstawnym zaliczaniu wydatków do kosztów podatkowych, mówi gość radiowej Jedynki.

Lepsze podatki od konsumpcji, nie od dochodów, bo eliminują powody optymalizacji podatkowej

W tym kontekście kluczowym zatem staje się pytanie - co zrobić, aby ten proceder jeśli nie wyeliminować, to przynajmniej ograniczyć?

Propozycji jest wiele. Np. OECD proponuje, aby zrezygnować w ogóle z podatków dochodowych.

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, chodzi o to aby skupić się na podatkach konsumpcyjnych, takich jak VAT, odchodząc od opodatkowania dochodów, czy to firm, czy osób fizycznych, i przerzucać podatki na bieżący obrót.

− Wtedy znika powód prowadzenia optymalizacji podatkowej, mówi ekspert.

A może harmonizacja CIT?

Innym pomysłem, na gruncie Unii Europejskiej, jest harmonizacja CIT-u, tak jak ma to miejsce z VAT-em.

Jak podkreśla ekspert, dyskusja w Unii Europejskiej o tym trwa, ale jest ona bardzo trudna, gdyż wynika z różnych interesów, trudnych do pogodzenia na unijnym gruncie.

Stawka CIT dla całej Unii Europejskiej wynosi teraz średnio ok. 20 proc, są jednak i takie kraje gdzie jest to ponad 2 razy mniej.

Np. na Węgrzech od 1 stycznia  podatek od osób prawnych wynosi zaledwie 9 proc.

Walce z unikaniem opodatkowania będzie poświęcona konferencja, która w czwartek odbędzie się w Szkole Głównej Handlowej. Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Jedynka. 

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

Wróć do strony głównej