X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Uwaga przedsiębiorcy. Dziś ostatnia szansa na złożenie nowego JPK_VAT

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 10:23
Jeszcze tylko dziś przedsiębiorcy płacący podatek VAT mają czas na złożenie w urzędach skarbowych nowego jednolitego pliku kontrolnego za październik. Nie będzie osobnych deklaracji VAT7 – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w kancelarii Martini i Wspólnicy, ekspert Konfederacji Lewiatan
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
02:17 PR1_AAC 2020_11_25-06-33-29.mp3 Uwaga przedsiębiorcy. Dziś ostatnia szansa na złożenie nowego JPK_VAT (Aleksandra Tycner/PR1)

- Jest to pewne uproszczenie administracyjne. Z drugiej strony, dzięki nowemu JPK_VAT fiskus chce pozyskać zupełnie nowe informacje o transakcjach podatników, co ma pozwolić na łatwiejsze wykrycie nieprawidłowości. Dlatego wprowadzono obowiązek oznaczania niektórych transakcji specjalnymi kodami. Trzeba m.in. oznaczać transakcje sprzedażowe i zakupowe z podmiotami powiązanymi czy też transakcje podlegające pod obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności - tłumaczy ekspert.

bar 1200.jpg
Nowe ułatwienia i wsparcie dla biznesu dotkniętego obostrzeniami. Sejm uchwalił tarczę branżową

Zmiany w karach

Podatnicy musieli zidentyfikować swoje transakcje oraz modyfikować systemy, co często wiązało się z dodatkowymi kosztami. Jak wskazuje Arkadiusz Łagowski, w przypadku błędów w nowym JPK_VAT osoby będą mogły być do odpowiedzialności karnej skarbowej. Oprócz tego nowe przepisy przewidują karę pieniężną w wysokości 500 złotych za błąd w przesłanej ewidencji VAT.

- Ministerstwo Finansów zapowiada, że kary te będą wprowadzane na tych podatników, którzy poprzez celowe, uporczywe błędy tworzą trudności w weryfikacji transakcji. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać w praktyce - mówi Łagowski.

- Resort finansów przygotował bezpłatne narzędzia, które pomogą mikroprzedsiębiorcom zrealizować ten obowiązek – uspokaja Przemysław Krawczyk z Ministerstwa Finansów. Chodzi m.in. o formularz interaktywny oraz aplikację Mikrofirma. Narzędzia dostępne są na Portalu Podatkowym - www.podatki.gov.pl.

Resort finansów uspokaja

Informacji udzielają też urzędy skarbowe. Przemysław Krawczyk dodaje, że resort ma świadomość, że nowe deklaracje mogą sprawiać trudności, szczególnie gdy są przeprowadzane w czasie pandemii.

- Kary nie będą nakładane automatycznie. Naczelnik urzędu podatkowego w pierwszej kolejności wezwie podatnika do skorygowania błędów, na co będzie miał 14 dni - zapewnia.

W listopadzie złożono już ponad milion nowych Jednolitych Plików Kontrolnych.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe ułatwienia i wsparcie dla biznesu dotkniętego obostrzeniami. Sejm uchwalił tarczę branżową

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:30
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku – to zapisy ustawy, którą dzisiaj uchwalił Sejm. Teraz trafi ona do Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Etap odpowiedzialności": wiemy, które branże nadal pozostaną zamknięte

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 14:35
Do 27 grudnia zostaje utrzymane ograniczenie działalności hoteli i gastronomii, nadal będą zamknięte siłownie, kluby fitness i baseny. Od 28 listopada otwarte będą sklepy i usługi w galeriach handlowych - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego tzw. etapu odpowiedzialności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odmrożenie gastronomii i branży fitness. Apel o nowe wytyczne sanitarne

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 14:08
O szybkie wypracowanie nowych wytycznych sanitarnych dla branż gastronomicznej i fitness, które umożliwią ponowne ich otwarcie, apeluje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Umożliwi to utrzymanie się tych sektorów na rynku i zminimalizuje gospodarcze koszty pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wszyscy muszą zrozumieć, jak trudna jest sytuacja zdrowotna i gospodarcza kraju

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 11:11
Trzeba przede wszystkim zauważyć, że zapowiedzi rządu dotyczące zamknięcia niektórych sektorów gospodarki czy organizacji ferii, zostały podane z wyprzedzeniem, a tego przedsiębiorcy się domagali. Teraz podnosi się krytyka, która wynika chyba z niezrozumienia, w jak trudnej sytuacji zdrowotnej się znajdujemy – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej". 
rozwiń zwiń