X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pandemia weryfikuje biznes. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:54
Pandemia, oznaczająca m.in. mniej zamówień i spadek przychodów, wystawia na ciężką próbę prowadzących działalność gospodarczą - część firm sobie z tym radzi, wiele jednak zamyka lub zawiesza działalność. Powstają też nowe podmioty.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/UfaBizPhoto

Jak informuje GUS, liczba nowo zarejestrowanych podmiotów w REGON wzrosła w marcu o 21,3 proc. w porównaniu z lutym - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Jednocześnie, jak podał GUS, w marcu br. wyrejestrowano z rejestru REGON o 19,8 proc. więcej podmiotów niż przed miesiącem.


Koronawirus nie zniechęca do zakładania biznesu:  wzrosła liczba nowo zarejestrowanych firm

"Według stanu na koniec marca 2021 roku do rejestru REGON wpisanych było 4 mln 694,9 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej (3,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego)" - napisano w komunikacie GUS.


firmy1200.jpg
Pomoc państwa w czasie pandemii. Z tarczy finansowej PFR skorzystała co druga polska firma

"Wzrost liczby podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 24,0 proc.). Dla spółek handlowych odnotowano wzrost liczby nowo zarejestrowanych podmiotów o 13,1 proc., w tym dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością o 13,3 proc. Liczba spółek cywilnych nowo zarejestrowanych wzrosła o 2,0 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca" - wyliczył urząd statystyczny.


pieniądze kobieta rachunki oszczędzanie 1200.jpg
Eksperci: kolejne wsparcie dla zamkniętych branż ratuje życie i pracę

W marcu wzrosła liczba firm kończących działalność, w tym najwięcej - handlowych

Zgodnie z komunikatem GUS, w marcu br. wyrejestrowano z rejestru REGON o 19,8 proc. więcej podmiotów niż przed miesiącem. Wzrost liczby podmiotów wyrejestrowanych odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 19,7 proc.) oraz spółek (o 19,4 proc.).

Urząd zwrócił uwagę na wzrost liczby wyrejestrowanych spółek handlowych o 20,2 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.


bezrobocie praca dane shutterstock 1200.jpg
Eksperci: na niskie bezrobocie wpływają: tarcze, dywersyfikacja gospodarki i zdolności dostosowawcze przedsiębiorców

Niewielka liczba firm zawieszających działalność

Nastąpił spadek liczby podmiotów z zawieszoną działalnością o 0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Podmioty takie, wg stanu na koniec marca 2021 roku, stanowiły 11,2 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON.

"Biorąc pod uwagę sekcje PKD, spadek liczby podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcjach górnictwo i wydobywanie (2,6 proc.), kultura, rozrywka i rekreacja (1,2 proc.) oraz edukacja (1,2 proc.). Pod względem terytorialnym w każdym województwie odnotowano niewielki spadek (poniżej 1 proc.) podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca" - czytamy w informacji GUS.

PAP, jk

 

Czytaj także

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:10
Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PKO BP: poziom PKB w 2020 roku pokazuje, że polska gospodarka dobrze poradziła sobie z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 18:37
Polska gospodarka zaskakująco dobrze poradziła sobie ze skutkami COVID-u oraz z obostrzeniami wynikającymi z pandemicznej sytuacji - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, gość audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 proc. firm odczuwa negatywne skutki pandemii, pomagają tarcze finansowe. Nowy raport Raport NBP o kondycji przedsiębiorst

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:23
Ok. 70 proc. przedsiębiorstw ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP oceniło, że w skali całego 2020 r. pandemia COVID-19 oddziaływała na ich sytuację w stopniu co najmniej umiarkowanie negatywnym, za to pomagają tarcze, z których skorzystała co najmniej połowa z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: już 185 mld zł z budżetu państwa trafiło do polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 15:35
- Od początku pandemii, z którą mamy do czynienia od marca ubiegłego roku, pomoc z budżetu państwa wyniosła ponad 185 miliardów złotych - powiedziała w Lublinie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Jak dodała, jest ona kierowana do sektora dużych firm, średnich i mikro. Poinformowała ponadto, że trwają prace nad kolejnymi programami wsparcia, przeznaczonymi na poprawę kondycji firm po pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada kolejne tarcze branżowe. W przygotowaniu plan dla gospodarki po koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:14
Rząd oraz Polski Fundusz Rozwoju zapowiadają kontynuację oraz uruchomienie kolejnych tarcz finansowych dla branż dotkniętych skutkami koronawirusa. Przygotowywany jest też plan postcovidowy, obejmujący Nową Politykę Przemysłową.
rozwiń zwiń