Polski biznes w coraz większym stopniu korzysta z internetu. Znamy nowe dane

Już ponad połowa przedsiębiorców w Polsce zakłada firmy korzystając z sieci, tą drogą załatwia też coraz więcej spraw urzędowych.

2021-04-27, 11:28

Polski biznes w coraz większym stopniu korzysta z internetu. Znamy nowe dane
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Jak podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, w 2020 r. założono w ten sposób prawie 110 tys. firm, czyli 42 proc., a w I kwartale tego roku zarejestrowano tak 54 proc. firm.

Z danych CEIDG na koniec 2020 r. wynika, że firmy online częściej rejestrowali mężczyźni (63 proc.). Decyzję o założeniu przedsiębiorstwa w ten sposób podjęło ledwie 37 proc. kobiet - wskazano we wtorkowym komunikacie resortu.

W Polsce przez internet zakłada firmy ponad połowa przedsiębiorców - najwięcej firm handlowych

Dodano, że najczęściej w ubiegłym roku w internecie rejestrowano działalności gospodarcze z branży detalicznej i hurtowej działalności handlowej (19,1 tys.) oraz te funkcjonujące w ramach działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (18,4 tys.). Na trzecim i czwartym miejscu pod względem popularności znalazły się informacja i telekomunikacja (14,5 tys.) oraz budownictwo (14,3 tys.).

Powiązany Artykuł

komuter internet ekran cyfryzacja 1200x660.jpg
Konsultacje programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy. Ministerstwo czeka na opinie

Jak podano, prawie 42 proc. (110 tys.) działalności gospodarczych zarejestrowanych w 2020 r. przez internet, to ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej (20,7 proc.) i prawie trzy razy tyle, co w 2018 r. (15,5 proc.).

- Jestem przekonany, że w tym roku te dane jeszcze wzrosną. Od początku stycznia aż 11,5 tys. spośród 21,4 tys. nowych firm zostało zarejestrowanych bez wizyty w urzędzie - poinformował, cytowany w komunikacie, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

REKLAMA

Polacy przyzwyczaili się do sieci i z niej korzystają

Jego zdaniem to kolejny dowód na to, że Polacy z coraz większą swobodą korzystają z dostępnych narzędzi internetowych i również za ich pośrednictwem nie tylko się komunikują, ale także załatwiają coraz więcej spraw biznesowych i urzędowych.

Z danych, cytowanych przez MRPiT, wynika, że najwięcej osób rejestrujących firmy przez internet w I kw. tego roku pochodzi z Mazowsza i zajmuje się handlem.

Powiązany Artykuł

shutt biznes covid 1200.jpg
Polski biznes radzi sobie z pandemią dzięki determinacji przedsiębiorców i państwowemu wsparciu

Własną działalność w Polsce rejestrowali również cudzoziemcy. W 2020 r. pojawiło się w Polsce 1515 wniosków o rejestrację działalności gospodarczej od obcokrajowców. 461 z nich zarejestrowano na Mazowszu. Działający w Polsce cudzoziemcy najczęściej rejestrowali działalność przez internet w sektorze informacji i telekomunikacji.

54 proc. firm zarejestrowanych przez internet

Resort poinformował we wtorek, że w 2021 r. już ponad połowa przedsiębiorców w Polsce zakłada firmy przez internet. W I kw. tego roku zarejestrowano tak 54 proc. firm - dodał. "Tylko w styczniu br. firmy założone online stanowiły blisko 55 proc. wszystkich aktywnych podmiotów gospodarczych w Polsce, a w całym pierwszym kwartale ten odsetek wyniósł 54 proc. W styczniu 2020 r. było to ponad dwa razy mniej - 23,4 proc." - napisano.

REKLAMA

Jak czytamy, "większa liczba działalności zawieszonych na początku roku 2021 niż w analogicznym okresie rok wcześniej wynika z naturalnych cykli funkcjonowania firm".

Firmy oswajają się z pandemią: mniejsza ich liczba zawiesza działalność

Według ministerstwa "potwierdzeniem tego trendu jest znacznie mniejszy odsetek wniosków dotyczących zawieszenia i likwidacji działalności odnotowany w minionym roku". Jak napisano, "mimo wszystkich przeciwności w 2020 r. było ich o 12 proc. mniej, niż rok wcześniej".

MRPiT oceniło, że "analiza liczby aktywnych i zawieszonych działalności jednoznacznie wskazuje, że w 2020 r. za wyjątkiem okresu lockdownu od połowy marca do początku czerwca, firm przybywało w takim samym stopniu, jak rok wcześniej". Jak dodano w komunikacie, wiosenny lockdown właściwie nie zburzył trendu wypracowanego w 2019 r.

W tym roku wpis do CEIDG możliwy już tylko przez platformę internetową

Od II kw. tego roku wpisu online do CEIDG będzie można dokonywać już tylko przez platformę Biznes.gov.pl w ramach Konta Przedsiębiorcy - poinformował resort.

REKLAMA

- Chcemy w ten sposób uprościć i przyspieszyć całą procedurę załatwiania spraw urzędowych, w tym także podatkowych i organizacyjnych, przez internet - powiedział Gowin.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej