Jaki jest najnowszy wskaźnik PMI dla Polski?
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lipcu wyniósł 43,5 pkt. wobec 45,1 pkt. w czerwcu - podała dziś firma S&P Global. PMI jest oceną nastrojów przedsiębiorców, który powstaje na podstawie odpowiedzi na ankiety. Polskie firmy najczęściej obawiają się pogorszenia koniunktury w UE.
2023-08-01, 11:00
"Z najnowszych danych PMI wynika, że na początku drugiego półrocza 2023 roku pogłębiło się spowolnienie w polskim sektorze przemysłowym. Wielkość produkcji, liczba nowych zamówień, eksport, zatrudnienie i aktywność zakupowa spadały w lipcu szybciej niż w czerwcu w związku z powszechnymi doniesieniami o słabości popytu" - napisano w komentarzu do badania.
Brak popytu obniża ceny?
"Ten brak popytu wywarł również dalszą presję na obniżenie cen, przy czym zarówno koszty zakupu środków produkcji, jak i ceny sprzedaży spadły w najszybszym tempie w historii badania" - dodano w analizie firmy S&P Global.
Autorzy raportu podają, że sygnały wskazujące na pogarszające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej odnotowano już 15 miesięcy z rzędu, a ostatni gwałtowny spadek był najwyraźniejszy od listopada ubiegłego roku.
S&P Global informuje, że liczba nowych zamówień spadła w najszybszym tempie od ośmiu miesięcy, zaś liczba nowych zamówień eksportowych spadła najbardziej od maja 2020 roku, kiedy to rozpoczęła się pierwsza fala pandemii COVID-19.
REKLAMA
Polski eksport pomagał gospodarce, co z nim będzie ?
Według respondentów źródłem szczególnego osłabienia eksportu był rynek europejski.
Z badania wynika, że podobnie jak w przypadku całkowitej liczby nowych zamówień, produkcja spadła w najszybszym tempie od listopada ubiegłego roku.
"Pomimo ograniczenia produkcji, firmy nadal były w stanie zmniejszać zaległości w realizacji zamówień, ze względu na znaczny spadek liczby nowych zamówień. Co więcej, liczba zaległych zamówień spadła najsilniej od roku"-czytamy w analizie S&P Global. Warto przypomnieć, że PMI dla Polski jest odzwierciedleniem nastrojów niemieckich i francuskich przedsiębiorców.
Jak eksperci PIE oceniają nowy wskaźnik PMI dla Polski?
- Prognozujemy poprawę aktywności przemysłu w drugiej połowie roku, ale wzrost będzie umiarkowany - informuje Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) we wtorkowym komentarzu do wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu.
REKLAMA
- Sentyment w krajowym przemyśle pogorszył się w sierpniu. Większy pesymizm widoczny jest praktycznie w całej Europie. Prognozujemy poprawę aktywności przemysłu w drugiej połowie roku, wzrost będzie jednak umiarkowany - wyjaśnia Sebastian Sajnóg.
Jak dodał, indeks PMI spadł z 45,1 do 43,5 pkt. "Od czternastu miesięcy wskaźnik utrzymuje się poniżej poziomu 50 punktów, oznaczającego spadek aktywności" - podkreślił ekspert PIE.
Jego zdaniem wyniki w Polsce są zbliżone do pozostałych państw Unii Europejskiej. Dodał, że w strefie euro indeks kształtuje się na poziomie 42,7 pkt. W Niemczech spadł do 38,8 pkt., co stanowi najniższy poziom od zamrożenia aktywności w pandemii.
W opinii analityka PIE komentarz S&P wskazuje, że firmy wciąż raportują słaby popyt zarówno w kraju, jak i za granicą.
REKLAMA
-W konsekwencji przedsiębiorcy deklarują ograniczanie mocy przerobowych i produkcji. Tą tendencje widać już w danych GUS - w czerwcu wartość nowych zamówień były niższa o 5,1 proc. niż przed rokiem - skomentował Sajnóg. Dodał, że spadek po części związany jest z wysokim punktem odniesienia – rok temu aktywność pozostawała wysoka.
Kiedy poprawa nastrojów w przemyśle?
-Kolejne miesiące przyniosą lekką poprawę wyników przemysłu. Ceny producenta PPI od lipca rozpoczną okres deflacji zarówno w kraju i za granicą. Dodatkowo siła nabywcza konsumentów stopniowo się odbudowuje - uważa Sajnóg z PIE.
Według niego oba czynniki powodować będą wzrost popytu, "co sprzyja wyjściu z dołka".
- Spodziewamy się, że tempo wzrostu PKB będą lepsze w trzecim i czwartym kwartale – kolejno 1,1 proc. oraz 1,5 proc. Roczny wzrost PKB wyniesie 0,7 procent - prognozuje Sajnóg.
REKLAMA
PR24/PAP/sw
REKLAMA