Specustawa mieszkaniowa podpisana. Nowe budynki muszą uwzględniać potrzeby osób w trudnej sytuacji życiowej
Priorytetem podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy jest przyspieszenie budowy nowych budynków mieszkalnych oraz wprowadzenia do prawa budowlanego w szerszym niż dotychczas zakresie wymogu dostępności.
2018-08-02, 10:04
Kluczowe zmiany dotyczą ustawy Prawo budowlane, gdzie dostępność oznacza, że nowe wznoszone budynki użyteczności publicznej i wielorodzinne budynki mieszkalne będą uwzględniać potrzeby i możliwości osób w szczególnej sytuacji życiowej, takich jak osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze czy rodziny z małymi dziećmi.
Co to znaczy mieszkanie dostępne?
Nowa regulacja uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami innymi niż wyłącznie niepełnosprawność ruchowa.
W ustawie zawarto również wymóg zapewnienia minimalnego udziału lokali mieszkalnych dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach, co oznacza że przynajmniej część mieszkań będzie spełniała parametry, które pozwolą je uznać za dostępne. Dotyczy to w szczególności dźwigów osobowych, odpowiedniej szerokości korytarzy, drzwi bez progów, zarówno w części wspólnej budynku, jak i w mieszkaniach.
Weryfikacja projektu
Spełnienie tych wymogów będzie wykazywane w projekcie architektoniczno-budowlanym, a organy nadzoru budowlanego będą zobowiązane do weryfikowania projektu pod kątem zapewnienia dostępności na etapie kontroli przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Ustawa wskazuje także, że odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych nie mogą wpłynąć w sposób negatywny na poziom dostępności wielorodzinnych budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej.
REKLAMA
PAP, ak, NRG
REKLAMA