Emerytura obywatelska z budżetu? W Kanadzie to się sprawdza

Wprowadzenie emerytury obywatelskiej rozważane jest w wielu państwach. Temat co jakiś czas wraca także w Polsce, choć zdania ekonomistów w tej sprawie są mocno rozbieżne. Także opinia publiczna jest podzielona w tej sprawie. 

2019-09-05, 17:50

 Emerytura obywatelska z budżetu? W Kanadzie to się sprawdza
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Emerytura obywatelska polega na wypłacie ustalonej przez rząd kwoty każdemu po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Ilość i wysokość składek bez znaczenia

Co istotne - i co budzi duże kontrowersje - w przypadku emerytury obywatelskiej - przy wysokości otrzymywanego świadczenia nie ma znaczenia ilość czy też wysokość odprowadzanych składek w czasie kiedy jesteśmy aktywni zawodowo. 

Kontrargument jest też taki, że byłby to rodzaj niesprawiedliwej społecznie "urawniłowki" a emerytura obywatelska to w rzeczywistości rodzaj świadczenia socjalnego.

Zwolennicy emerytury obywatelskiej argumentują, że jest to system prostszy i tańszy aniżeli obecny. Nie ma w nim np. konieczności księgowania składek czy skomplikowanego obliczania indywidualnej wysokości świadczenia 

REKLAMA

Wprawdzie w Europie są państwa, które przymierzały się lub nadal rozważają takie rozwiązanie - to żadne się na nie jak dotąd nie zdecydowało. Wymaga ono bowiem przeprowadzenia prawdziwej "emerytalnej rewolucji".

Europa sceptyczna, w Kanadzie to się sprawdza

Od lat natomiast i to z powodzeniem - emerytura obywatelska obowiązuje w Kanadzie, gdzie wprowadzono taką samą kwotę, którą każdy obywatel otrzyma po osiągnięciu wieku emerytalnego i to niezależnie od długości aktywności zawodowej.

W Kanadzie system emerytalny finansuje budżet, czyli de facto pieniądze pochodzą głównie z podatków, a nie jak ma to miejsce np. u nas - z potrącanych comiesięcznie z wynagrodzenia składek. 

Również w Polsce nie brakuje opinii, że nasz system emerytalny mógłby być oparty o rozwiązania przyjęte w Kanadzie.

REKLAMA

W przypadku naszego kraju ekonomiści szacują (choć wyliczenia nie są do końca miarodajne), że po osiągnięciu wieku emerytalnego można byłoby oczekiwać na comiesięczne świadczenie w okolicach 1500 złotych.

Według wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli takie rozwiązanie weszłoby w życie - emeryt mógłby liczyć na 1000 złotych świadczenia emerytalnego.

Premier: szanujemy prawa nabyte

Premier Mateusz Morawiecki pytany podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy o możliwość ewentualnego wprowadzenia emerytury obywatelskiej w naszym kraju - odparł: "szanujemy dotychczasowe prawa nabyte i wszelkie rozwiązania muszą mieć akceptację społeczną a nie być narzucone".

- To jest dyskusja, która jest dopiero przed nami i tutaj niczego nie należy przesądzać - skomentował szef rządu.

REKLAMA

Pomysł emerytury obywatelskiej pojawia się co jakiś czas - ponieważ wraz z obniżeniem wieku emerytalnego jak to miało miejsce w Polsce maleje wysokość świadczenia po wejściu w wiek emerytalny.

Wprowadzenie emerytury obywatelskiej sprawiłoby, że każdy mógłby liczyć na świadczenie uniezależnione od wysokości składek, jak również długości zatrudnienia.

Zalecenia KE

Komisja Europejska, zaleciła niedawno, że w związku z wydłużaniem się przeciętnej długości życia oraz zmniejszaniem się liczby ludności w wieku produkcyjnym - wiek przechodzenia na emeryturę powinien być wydłużany a nie skracany.

W opublikowanej rekomendacji dla państw Unii Europejskiej - Polska otrzymała sugestie związane ze zwiększeniem wieku emerytalnego.

REKLAMA

Cześć ekspertów ekonomicznych w naszym kraju uważa, że podniesienie wieku emerytalnego i tak będzie z czasem koniecznością (rekomendacja KE nie jest wiążąca dla państw UE) bowiem coraz mniej osób jest na rynku pracy a coraz więcej na emeryturze. 

polskieradio.pl, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej