"Zależy nam na szybkim powrocie na ścieżkę wzrostu". Rząd przygotowuje Krajowy Plan Odbudowy po koronawirusie

2020-09-14, 17:45

"Zależy nam na szybkim powrocie na ścieżkę wzrostu". Rząd przygotowuje Krajowy Plan Odbudowy po koronawirusie
TORUŃ XXVII EDYCJA WELCONOMY FORUM TORUŃ (Od lewej) Michał Kleiber, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Olga Semeniuk, Jarosław Pinkas, Paweł Borys, Małgorzata Oleszczuk, Marek Cywiński, Sebastian Skuza./ PAP/Tytus Żmijewski/. . Foto: PAP/Tytus Żmijewski

O przygotowywanym przez rząd Krajowym Planie Odbudowy i wykorzystaniu unijnych środków w odbudowie gospodarki po koronawirusie mówiła podczas konferencji Welconomy Forum w Toruniu minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Jesteśmy na etapie przygotowywania Krajowego Planu Odbudowy, który jest warunkiem uzyskania wsparcia z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Odbudowy. Działania w nim opisane oraz dostępne środki finansowe będą skoncentrowane na obecnych wyzwaniach i bieżących potrzebach naszego kraju. Spośród nadesłanych z resortów, regionów i od partnerów społeczno-gospodarczych propozycji, chcemy wybrać te najbardziej gotowe do realizacji – zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak.

Minister Jarosińska-Jedynak dodała, że resort funduszy i polityki regionalnej do końca roku planuje przygotować wstępny projekt KPO i przekazać go do Komisji Europejskiej.

Polska będzie korzystać z europejskiego funduszu odbudowy – to 57 mld euro

- Zależy nam na szybkim powrocie na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Wsparciem w rozpędzeniu gospodarki będzie Europejski Instrument na Rzecz Odbudowy – europejski plan odbudowy, który jest odpowiedzią UE na kryzysowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia – mówiła minister.

- Polska będzie miała do dyspozycji w ramach tego instrumentu około 57 miliardów euro i będzie największym beneficjentem – podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak.

14 mld zł z Funduszowego Pakietu Antywirusowego

Jak jednocześnie dodała minister, w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podjęto szereg działań, by skierować fundusze unijne na walkę z koronawirusem i bezpiecznie przeprowadzić przez gospodarcze turbulencje tych, którzy skorzystali ze środków europejskich.


Powiązany Artykuł

turystyka 1200x660.jpg
Tarcza turystyczna rusza od jesieni. Zobacz, jakie przewiduje wsparcie i dla kogo

Jak dodała, przygotowano Funduszowy Pakiet Antywirusowy (FPA), który uzupełnia i wzmacnia rządowe działania w walce z pandemią i jej niepożądanym wpływem na gospodarkę.

 FPA to obecnie ponad 14 miliardów złotych ze środków europejskich pracujących w gospodarce – mówiła minister Jarosińska-Jedynak.

Środki z FPA przeznaczone będą nie tylko na kapitał obrotowy czy pożyczki płynnościowe dla firm dotkniętych skutkami koronawirusa

Pieniądze z Funduszowego Pakietu Antywirusowego zostały przeznaczone między innymi na dotacje na kapitał obrotowy dla przedsiębiorstw, pożyczki płynnościowe na bieżącą działalność firmy, granty na badania nad diagnostyką i leczeniem chorób wirusowych, sprzęt ochronny dla służb ratunkowych.


Powiązany Artykuł

pap_20200909_0K6-1200mm.jpg
Maląg: poprzez inwestycje rządowe i samorządowe wracamy na tory sprzed pandemii

To również pomoc w utrzymaniu miejsc pracy w firmach oraz wsparcie dla domów dziecka i domów pomocy społecznej czy zakup sprzętu do nauki zdalnej dla uczniów i nauczycieli.

Trwają prace nad kształtem przyszłej perspektywy finansowej UE

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej powiedziała również o toczących się pracach nad kształtem przyszłej perspektywy unijnej na lata 2021-2027 i przygotowaniach na rzecz jak najskuteczniejszego wydania środków wynegocjowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego dla Polski.

Unijne fundusze trafią do innowacyjnych przedsiębiorstw

Jak jednocześnie podkreślała minister, zadaniem rządu jest ułatwienie przedsiębiorcom realizacji innowacyjnych pomysłów. Stąd rząd chce ułatwić firmom wykorzystanie na ten cel unijnych środków.

- Dlatego przed administracją rządową stoi wyzwanie zaprojektowania całego systemu wdrażania środków z rozpoczynającej się niedługo kolejnej perspektywy finansowania unijnego - mówiła.


Powiązany Artykuł

PEKAO.jpg
Eksperci Pekao: spółki Skarbu Państwa pomogły całej gospodarce, dotkniętej pandemią

Oceniła, że w dobie wychodzenia z kryzysu gospodarczego spowodowanego przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 inwestowanie w innowacyjność może stanowić przewagę konkurencyjną polskiej gospodarki.


- Naszym zadaniem jest ułatwienie przedsiębiorcom realizacji innowacyjnych pomysłów - oceniła Jarosińska-Jedynak.

Dodała, że to projekty, których "troszkę się boimy, bo to coś nowego, coś, co może się nie udać".

- Nasza w tym głowa, jako rządu, jako MFiPR, żeby dać państwu możliwość elastycznej realizacji projektu. Tak, abyście chcieli państwo podejmować ryzyko realizacji innowacyjnych przedsięwzięć - podkreśliła.

Czas po pandemii szansą na poprawienie konkurencyjności polskiej gospodarki

Jej zdaniem bardzo ważne jest wykorzystanie momentu, który nadchodzi, pozytywna odpowiedź na prognozy dotyczące tego, iż Polska jako kraj dobrze poradzi sobie ze skutkami gospodarczymi pandemii.

- Wykorzystajmy ten moment, złapmy wiatr w żagle, wykorzystajmy środki, które są do tego przeznaczone i bądźmy konkurencyjni - mówiła do uczestników kongresu Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej