"Odzyskał walory estetyczne i stał się obiektem nowoczesnym". Dworzec w Tczewie otwarty po modernizacji

Komfortowy, bezpieczny i bardziej dostępny dla podróżnych - jest po przebudowie dworzec w Tczewie. Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 17,9 mln złotych.

2021-08-19, 16:16

"Odzyskał walory estetyczne i stał się obiektem nowoczesnym". Dworzec w Tczewie otwarty po modernizacji
Inwestycje na nowych obiektach są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. . Foto: Twitter/PKP SA

Modernizacja dworca została wykonana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dzięki niej pochodzący z 1949 r. modernistyczny budynek, wybudowany według projektu inż. arch. Zygmunta Polatyńskiego, odzyskał swoje walory estetyczne i stał się obiektem nowoczesnym.

- Otwarcie zmodernizowanego dworca w Tczewie to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnego miasta powiatowego zyskują dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek dworca stanie się centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Gdańska i Warszawy - mówił podczas otwarcia dworca Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Powiązany Artykuł

Kostrzyn;_Dwa_SA139_na_górnych_peronach_dworca_Kostrzyn.JPG
Przystanki kolejowe odzyskają dawny blask. Startuje rządowy program ich modernizacji

Renowacji poddano m.in. elewację. Po ociepleniu wykończono ją ciemnymi klinkierowymi płytkami, które zestawiono z jasną stolarką okienną i drzwiową. Całość uzyskanego efektu podkreśla nowa iluminacja.

REKLAMA

Wnętrze dworca nabrało jednorodnego wymiaru estetycznego. Nowością na dworcu są ruchome schody, którymi pasażerowie mogą się przemieścić na poziom –1.

Dzięki przebudowie dworzec w Tczewie stał się też bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W budynku zamontowane są nowe windy oraz drzwi automatyczne. Ponadto w posadzce przestrzeni ogólnodostępnych oraz najbliższym otoczeniu dworca ułożono specjalne ścieżki prowadzące. Nowością są również oznaczenia w alfabecie Braille’a i plany dotykowe dworca dla osób niewidomych i niedowidzących. Obniżone okienka kasowe ułatwiają obsługę podróżnych poruszających się na wózkach.

Obiekt posiada nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowy podniesie bezpieczeństwo budynku oraz osób w nim przebywających.

Dzięki energooszczędnemu oświetleniu, zastosowaniu paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania "zielonej" energii, ociepleniu budynku oraz wymianie stolarki okiennej i drzwiowej dworzec stał się bardziej przyjazny środowisku.

REKLAMA

Łączny koszt przebudowy dworca w Tczewie to prawie 17,9 mln złotych.


PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej