more_horiz
Gospodarka

Program "Rodzina 500+". Marlena Maląg: niebawem rusza nabór nowych wniosków

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 10:43
- Od 1 lutego rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 500+". Z programu każdego miesiąca korzysta około 7 mln dzieci; od początku funkcjonowania programu wypłacono ponad 220 mld zł - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Wnioski można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem PUE, ZUS, portalu Empatia i bankowości elektronicznej
Wnioski można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem PUE, ZUS, portalu Empatia i bankowości elektronicznejFoto: Twitter/MRiPS

Rządowy program "Rodzina 500+" jest finansowym fundamentem wsparcia rodzin. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin, wzmocnił je i nadał im należne znaczenie.

Nabór wniosków od 1 lutego

- Tutaj bardzo ważne jest (...), aby do kwietnia te wnioski złożyć, bo wtedy mamy płynność w wypłacie świadczeń, nie mamy żadnej luki. Do tej pory ze świadczenia "Rodzina 500+" każdego miesiąca korzysta około 7 mln dzieci. Widzimy, jakie to potężne wsparcie. Od początku funkcjonowania programu to ponad 220 mld zł - poinformowała minister.

Zaznaczyła, że wnioski o wypłatę świadczenia można składać w formie elektronicznej, poprzez system Empatia, bankowość elektroniczną lub poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Zdaniem Maląg rolą świadczenia jest "zmiana wizerunku rodziny" i "inwestycja w rodzinę". Jak oceniła, te cele zostały osiągnięte.

Dodała, że ministerstwo rodziny wspiera rodziny także poprzez świadczenia takie jak "Dobry start" czy "Rodzinny kapitał opiekuńczy". "W zeszłym roku ponad 3 mld 700 mln zł już trafiło dla dzieci" - przypomniała.

Podkreśliła, że w ubiegłym tygodniu został ogłoszony także program "Maluch+", w ramach którego na tworzenie miejsc w żłobkach przeznaczone zostanie 5,5 mld zł. - Wnioski samorządy również składają drogą elektroniczną. To jest wyzwanie tego czasu - zastrzegła.

Po blisko pięciu latach realizacji program "Rodzina 500 plus" popiera 73 proc. Polaków, wobec 24 proc., którzy są mu przeciwni – wynika z badania CBOS. Po blisko pięciu latach realizacji program "Rodzina 500 plus" popiera 73 proc. Polaków, wobec 24 proc., którzy są mu przeciwni – wynika z badania CBOS.

mLegitymacja ruszyła od 1 stycznia

Podczas konferencji przypomniano również o istotnej zmianie dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 r. Szczegóły podano m.in. już na początku stycznia. 

- Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta i rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej; mLegitymację można przechowywać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel - poinformował wtedy ZUS.

- Emerytom i rencistom, którzy przed 1 stycznia 2023 r. otrzymali legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, wydamy automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu - i tradycyjnej, i elektronicznej - przekazała wtedy prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta i rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać "Legitymacja emeryta-rencisty".

Jak działa mLegitymacja?

mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety.

Po 1 stycznia br. emeryci lub renciści, którzy chcą otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, muszą złożyć w tej sprawie wniosek. Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk/kor