Gdańska Stocznia Remontowa rozpoczęła produkcję trzech promów. Będą pływać w barwach PŻM i PŻB

2022-10-24, 17:45

Gdańska Stocznia Remontowa rozpoczęła produkcję trzech promów. Będą pływać w barwach PŻM i PŻB
Tak będą wyglądały promy dla PŻB i PŻM budowane w Stoczni Remontowej. Unity Line to spółka promowa PŻM.Foto: PŻB/twitter

W Gdańskiej Stoczni Remontowej rozpoczęto produkcję trzech promów typu RoPax dla polskich armatorów państwowych - Polskiej Żeglugi Morskiej i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej - poinformował Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

Biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku poinformowało na swojej stronie internetowej, że w uroczystości związanej z rozpoczęciem produkcji promów wzięli udział m.in. wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, przewodniczący Konwentu Morskiego kpt ż. w. Zbigniew Sulatycki, komendant wojewódzki Policji nadinsp. Andrzej Łapiński oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich. W poniedziałek uruchomiono przecinarkę plazmową do cięcia pierwszych blach na budowę promu.

Start technologicznego procesu

Jak podał portalmorski.pl, cięcie pierwszych blach oznacza start technologicznego procesu produkcji promu w stoczni. Wykonano je w technologii plazmowej za pomocą przecinarki CNC z głowicą 3D, umożliwiającą cięcie stali i stopów metali (aluminium, stal nierdzewna) z jednoczesnym fazowaniem krawędzi.

"Urządzenie to wytwarza wiązkę wysokoenergetycznej plazmy o temperaturze dochodzącej nawet do około 30 tys. st. Celsjusza. To jedna z kilku technik obróbki elementów stalowych, stosowanych w stoczniach grupy Remontowa Holding, umożliwiająca w pełni zautomatyzowane, precyzyjne, wydajne i szybkie cięcie" - precyzuje portalmorski.pl.

Pierwszy prom już w 2025 r.

Pierwszy prom będzie gotowy w 2025 roku. Jednostki są budowane dla spółki Polskie Promy, której udziałowcami są Skarb Państwa i PŻM. Umowę o budowie promów podpisano w listopadzie ub.r.

Typ Ro-Pax to promy pasażersko–samochodowe ze zwiększoną przestrzenią ładunkową. Każdy z promów będzie miał 195,6 m długości i 31,6 m szerokości. Długość linii ładunkowej to 4100 m, a prędkość maksymalna wyniesie 19 węzłów.

Promem będzie mogło podróżować 400 pasażerów, a załoga będzie liczyła 50 osób. Mają to być proekologiczne, niskoemisyjne jednostki napędzane czterema silnikami LNG typu Dual-Fuel ze wspomaganiem bateryjnym (hybryda), zasilane skroplonym gazem ziemnym oraz paliwem typu diesel, używanym do inicjacji zapłonu.

Zamiast konwencjonalnych śrub napędowych każdy prom będzie wyposażony w dwa pędniki azymutalne na rufie oraz dwa stery strumieniowe na dziobie, co znakomicie usprawni manewrowanie w portach. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej