Niemiecka rafineria PCK Schwedt. Już w styczniu trafi tam ropa z Kazachstanu
Ministerstwo gospodarki Niemiec poinformowało, że jeszcze w styczniu planowana jest dostawa ropy naftowej z Kazachstanu do rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii - podała agencja dpa. 1 stycznia Niemcy wstrzymały import rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń, dlatego PCK szuka alternatywy dla rosyjskiego surowca.
2023-01-10, 16:06
Mniej więcej połowa ropy ma być dostarczana przez port w Rostocku. W Kazachstanie trwa obecnie przetarg - poinformowała agencję dpa rzeczniczka resortu gospodarki.
Zakład petrochemiczny w Schwedt jest ważny dla zaopatrzenia wschodnich Niemiec. Opozycja w parlamencie RFN dostrzegła ostatnio poważne problemy z dostawami. Rafineria jest eksploatowana tylko w 50 procentach, a rząd federalny nie mówi konkretnie, kiedy i jak można to zwiększyć - krytykowali w poniedziałek posłowie z chadecji i Lewicy po specjalnym posiedzeniu komisji ds. energii w Bundestagu.
Potencjał rafinerii
Dziennik "Bild" pisze we wtorek, że zakład w Schwedt "przetwarza rocznie 12 milionów ton ropy naftowej. Konkretnie oznacza to, że dziewięć na dziesięć samochodów w Berlinie i Brandenburgii jeździ na paliwie ze Schwedt". Zdaniem gazety w Berlinie i okolicach "zbliżają się wąskie gardła i szoki cenowe", jeśli chodzi o paliwa.
Ekonomista Jens Suedekum powiedział "Bildowi": "myślę, że jest wątpliwe, czy zaopatrzenie we wschodnich Niemczech może być zabezpieczone polskim rurociągiem z Gdańska lub ropą z Kazachstanu", bowiem tylko transport przez Rostock jest naprawdę bezpieczny.
REKLAMA
"Poleganie na dostawach kazachskiej ropy jest trudne" - uważa prof. Suedekum. A Przyjaźń jest "rurociągiem rosyjskim i przebiega przez terytorium Rosji. Znów uzależnilibyśmy się od Putina" - dodał ekonomista.
Polskie propozycje
Wcześniej na początku grudnia ubiegłego roku informowano, że rafineria PCK w Schwedt może mieć w przyszłości możliwość pozyskiwania ropy naftowej przez port w Gdańsku. Obiecał to rząd polski rządowi niemieckiemu w umowie. Jednak konkretne ilości dostaw nie zostały wtedy ustalone.
Do tej pory istniały obawy, że duże moce w rafinerii mogą na stałe pozostać bezczynne, gdy tylko na przełomie roku zostanie wstrzymany import rosyjskiej ropy. Dlatego rząd niemiecki od miesięcy pracował nad porozumieniem z Polską w sprawie dostaw przez Gdańsk do Schwedt. Dyskutowano wtedy również o kazachskiej ropie.
Memorandum o porozumieniu podpisane
REKLAMA
W umowie obie strony zobowiązują się do jak najszybszego zwiększenia przepustowości istniejących portów i rurociągów. Strona niemiecka podejmuje to zobowiązanie dla portu w Rostoku i rurociągu Rostock-Schwedt, strona polska dla Gdańska i rurociągu przez Pomorze.
Celem działań podjętych przez rządy jest zaopatrzenie rafinerii obu krajów w "wystarczające ilości ropy naftowej", powiedział Habeck.
- Niemiecka opozycja chce rosyjską ropę w Rafinerii Schwedt zamiast tej dostarczanej z Polski?
- Co z przyszłością niemieckiej rafinerii Schwedt? Ekspert: do marca właścicielem udziałów będzie Rosnieft
- Niemiecka rafineria Schwedt liczy na polskie wsparcie. PKN Orlen może stać się jej udziałowcem
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA