more_horiz
Gospodarka

Rozstrzygnięcie po myśli KNF. Sąd podtrzymał blisko 10 mln zł kary na XTB SA

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 15:03
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę spółki XTB SA na decyzję KNF - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. Jak przekazano, KNF nałożyła 9,9 mln zł kary na spółkę m.in. za świadczenie usług maklerskich bez uwzględnienia najlepszego interesu klienta.
KNF nałożyła na X-TRADE BROKERS Dom Maklerski SA (obecnie: XTB SA) karę w wysokości 9,9 mln złotych.
KNF nałożyła na X-TRADE BROKERS Dom Maklerski SA (obecnie: XTB SA) karę w wysokości 9,9 mln złotych.Foto: Shutterstock/Elzbieta Krzysztof

Jak przypomniała Komisja, 18 września 2018 r. nałożyła na X-TRADE BROKERS Dom Maklerski SA (obecnie: XTB SA) karę w wysokości 9,9 mln zł. Dodano, ze spółka odwołała się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę. Firma złożyła odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną - przekazano.

"KNF nałożyła na tę spółkę karę za naruszenie m. in. art. 83a ust. 3 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, w związku ze świadczeniem usług maklerskich bez uwzględnienia najlepiej pojętego interesu klienta" - poinformowała Komisja.

Czytaj także:

W opinii Komisji, od 1 stycznia 2014 r. do 31 maja 2015 r., spółka stosowała niesymetryczne ustawienie parametru deviation w ramach egzekucji zleceń klientów w modelu instant w sposób, który skutkował tym, że realizował zlecenia klientów w przypadku zmiany ceny danego instrumentu finansowego w sposób korzystny dla X-TRADE BROKERS, a odrzucał powyżej ustalonego parametru zlecenia klientów w przypadku zmiany ceny w sposób dla klienta korzystny, a niekorzystny dla X -TRADE BROKERS.

"Ponadto XTB SA stosowała parametr delay wobec wyselekcjonowanej grupy klientów, podlegających obserwacji przez Dział Tradingu, jako narzędzie służące dodatkowej weryfikacji ceny w złożonych przez nich zleceniach, powodujące wstrzymywanie egzekucji zleceń takich klientów na czas określony tym parametrem wyrażony w milisekundach" - przekazała KNF.

PAP/IAR/PR24/akg