more_horiz
Gospodarka

Jak wzrosły wynagrodzenia, zatrudnienie i produkcja w lutym? GUS podał najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 10:16
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2023 r. wyniosło 7065,56 zł, co oznacza wzrost o 13,6 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w tym samym okresie wzrosło o 0,8 proc.
GUS przedstawił nowe dane dotyczące wynagrodzenia, zatrudnienie i produkcji
GUS przedstawił nowe dane dotyczące wynagrodzenia, zatrudnienie i produkcjiFoto: Shutterstock/Rawpixels stock

Zatrudnienie w lutym w porównaniu do stycznia spadło o 0,1 procent. Konsensus rynkowy to 12 proc. wzrostu rdr w przypadku płac i 1 proc. wzrostu rdr w przypadku zatrudnienia.

Niewielkie zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia w lutym 2023 r. było wynikiem m.in. zwolnień w jednostkach, zakończenia umów terminowych i nieprzedłużania ich, a także przejść pracowników na emeryturę.

Wzrost wynagrodzenia w lutym

"Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w lutym 2023 r. względem stycznia 2023 r. spowodowany był wypłatami m.in. premii i nagród rocznych, jubileuszowych, premii z powodu inflacji, podwyższeniem wynagrodzeń oraz wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - podał GUS.

Najwyższy wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto odnotowano w sekcji "Górnictwo i wydobywanie" (o 42,2 proc.) oraz "Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę" (o 10,4 proc.).

Ceny producentów

Ceny produkcji przemysłowej w lutym 2023 r. wzrosły rdr o 18,4 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,4 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w lutym wzrosły o 17,8 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc.

Produkcja wzrosła miesiąc do miesiąca

Jak podal GUS, produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 1,2 proc. rdr w lutym 2023 r., ale w ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,4 proc.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,9 proc. wyższym w porównaniu ze styczniem br." - czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy to wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 1,1 proc.

"Spośród głównych grupowań przemysłowych w lutym br. odnotowano spadek w skali roku w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 9,9 proc., dóbr związanych z energią - o 7,9 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych - o 5,8 proc. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych - o 11 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 3,8 proc." - czytamy dalej.

Zdaniem analityków

"Z opublikowanych dziś danych można wnioskować, że rynek pracy zaczyna odczuwać spowolnienie gospodarcze. Spadek etatów o tej porze roku miał miejsce ostatnio w 2015 r. i nawet w trakcie pandemii (luty 2021 r.) sektor przedsiębiorstw zatrudniał pracowników. Jednocześnie cały czas utrzymuje się presja na wzrost wynagrodzeń, która ma niewątpliwie ścisły związek z wysoką inflacją. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw przekroczyło w lutym po raz pierwszy poziom 7 tys. zł, przy czym poziom ten i tak nie uchronił tegoż przeciętnego wynagrodzenia przed realnym spadkiem, który wyniósł 4,1 proc. rdr. Na chwilę obecną wydaje się, że przedsiębiorstwa decydują się na mniejszą liczbę pracowników, ale jednocześnie wciąż godzą się na podwyżki płac. I taka sytuacja może utrzymywać się jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy" - uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

Posłuchaj
05:18 Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich komentuje najnowsze dane GUS ( Justyna Golonko, "Ekspres Gospodarczy" PR1) Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich komentuje najnowsze dane GUS ( Justyna Golonko, "Ekspres Gospodarczy" PR1)

Czytaj także:

PR1/PR24/Justyna Golonko/ISBnews/mk