PKN Orlen: Sempra podjęła decyzję o budowie terminalu LNG, skąd trafią dostawy do Polski

Amerykański koncern Sempra Infrastructure podjął decyzję o budowie terminalu Port Arthur w Teksasie, z którego będą realizowane długoterminowe dostawy LNG dla Grupy Orlen, poinformował PKN Orlen.

2023-03-21, 12:08

PKN Orlen: Sempra podjęła decyzję o budowie terminalu LNG, skąd trafią dostawy do Polski
Prezes Obajtek: w styczniu podpisaliśmy z firmą Sempra umowę na dostawy LNG z USA, ważną dla długoterminowego zaopatrzenia polskiego rynku w gaz. Foto: PAP/Marcin Obara

"@sempra podjęła decyzję o budowie terminalu Port Arthur w Teksasie, z którego będą realizowane między innymi długoterminowe dostawy LNG dla Grupy Orlen" - napisał PKN Orlen na swoim firmowym profilu na twitterze.

Pod koniec stycznia br. PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure długoterminową umowę na dostawy skroplonego gazu LNG z USA. Kontrakt przewiduje dostawę łącznie 20 mln ton LNG, po 1 mln ton rocznie od 2027. Oznacza to 1,2 mld m3 gazu rocznie po regazyfikacji.

Według informacji Sempry, portfel długoterminowych kontraktów z odbiorcami LNG z Port Arthur opiewa na 10,5 mln ton rocznie. Obok Orlenu są w nim RWE - 2,25 mln ton rocznie przez 15 lat od 2027 r., Engie - 0,875 mln ton LNG rocznie przez 15 lat, INEOS - 1,4 mln ton LNG rocznie przez 20 lat, a największy kontrakt zawarto z ConocoPhillips, i dotyczy dostaw po 5 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. 

Pierwszy etap budowy terminala Port Arthur w hrabstwie Jefferson w Teksasie zakłada powstanie dwóch ciągów skraplających, dwóch zbiorników na skroplony gaz i innej niezbędnej infrastruktury. Inwestycja ma już wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia. W efekcie za 13 mld dol. do 2027 r. powstanie instalacja zdolna wyprodukować 13 mln ton LNG rocznie.

REKLAMA

Terminal ma kosztować 13 mld dolarów. 

Sempra Infrastructure poinformowała także, że rozważa późniejszą rozbudowę terminala, ewentualny drugi etap miałby podobną wielkość i zdolności, co etap pierwszy.

Własny transport

Umowa z Orlenem, podobnie jak z innymi kontrahentami, ma formułę FOB (Free On Board), co oznacza, że to kupujący zapewnia transport z terminala i może wysłać LNG w dowolne miejsce na świecie.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

REKLAMA

Czytaj także:

PR24.pl/ISBnews/PAP/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej