Konto mieszkaniowe. Minister Buda: od dzisiaj dostępne także w największym polskim banku
- Największy bank polski, PKO BP, wkracza w nowy etap i będzie oferował konto mieszkaniowe - powiedział podczas konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
2023-08-10, 12:12
- Spotykamy się, aby zakomunikować, że największy bank polski wkracza w nowy etap i będzie oferował konto mieszkaniowe. Ten instrument jest w cieniu bezpiecznego kredytu 2 proc., który okazał się ogromnym sukcesem i w przypadku którego spływa tysiąc wniosków dziennie. Konto mieszkaniowe obecnie jest dostępne w dwóch bankach - Banku Pekao i Alior Banku. Dzisiejsza decyzja PKO BP powinna sprawić, że dynamika liczby zakładanych kont wzrośnie - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Duże zainteresowanie kontem mieszkaniowym
Dodał, że założonych zostało już ok. 1 tys. kont mieszkaniowych. Wyjaśnił, że na koncie mieszkaniowym można odkładać między 500 a 2 tys. zł miesięcznie, przy czym ta wartość może się wahać w zależności od miesiąca a poza tym raz w roku możliwe są wakacje od oszczędzania.
- To jest produkt prowadzony na zasadach komercyjnych przez bank, zaś do oprocentowania państwo dokłada premię mieszkaniową, równą inflacji, a więc jest i to obecnie ponad 10 proc. Przy czym jeśli okaże się, że inflacja spadnie zaś ceny mieszkań będą rosły w szybszym tempie, to premia będzie równa temu wskaźnikowi, który okaże się wyższy” – poinformował Waldemar Buda.
PKO BP przyspieszył prace związane z kontem
Jak wyjaśnił obecny na konferencji prasowej wiceprezes PKO BP kierujący pracami banku Dariusz Szwed, pierwotnie bank planował uruchomić konto mieszkaniowe pod koniec roku.
REKLAMA
- Patrząc na zainteresowanie podjęliśmy decyzję o skróceniu cyklu. Dzisiaj oferujemy konto, które do końca roku będzie oprocentowanie promocyjnie, na 5,35 proc. Nowy produkt będzie dostępny w każdym oddziale, których jest 700, co oznacza, że jeśli tylko każdego dnia w każdym otworzymy jedno konto, to przybędzie ich 700 dziennie - powiedział Dariusz Szwed.
Konto Mieszkaniowe mogą założyć osoby w wieku od 13 do 45 lat, które nie mają mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkaniowego. To jeden z dwóch elementów programu Pierwsze Mieszkanie. Druga, najważniejsza część to "Bezpieczny Kredyt 2 procent".
Posłuchaj
- Program "Pierwsze mieszkanie". Minister Buda: podpisano już ponad tysiąc umów na zakup nieruchomości
- Bezpieczny kredyt 2 proc. Resort rozwoju zapowiada: raty będą na tym samym poziomie przez 10 lat
- "Pierwsze mieszkanie" to nie tylko bezpieczny kredyt. Zobacz, jakie korzyści ma założenie Konta Mieszkaniowego
IAR/PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA